Více než 40 miliard zaplatili loni Češi z vlastní kapsy na zdravotní péči a léky kromě toho, co vydali na zdravotním pojištění. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Suma zahrnuje pět miliard korun vybraných na regulačních poplatcích a představuje více než šestinu všech peněz, které zdravotní péče loni stála.

Za pět let stoupla spoluúčast pacientů z 12 na 16 procent. V roce 2004 Češi na léky a zdravotní péči připláceli 24,4 miliardy. Loni to bylo už 40,1 miliardy.

Celkové výdaje na zdravotnictví včetně veřejných výdajů loni podle ÚZIS vzrostly meziročně o 17 miliard na 259 miliard korun. V roce 2004 byly nižší o 50 miliard. Podíl zdravotnictví na hrubém domácím produktu však v období let 2004 až 2008 klesl ze 7,4 na rovných sedm procent.

Největší část peněz dávají do zdravotnictví podle ÚZIS zdravotní pojišťovny. Mezi lety 2004 až 2008 jejich vydání na zdravotní péči vzrostla ze zhruba 163 miliard na více než 200 miliard korun. V procentech to však znamená pouze pokles o asi půl procenta (ze 78 na 77,4 procent všech plateb).

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist