Policie v souvislosti s dubnovým žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku obvinila čtyři lidi ve věku kolem 25 let. Byla na ně uvalena vazba. Celkem zadržela 12 osob - devět mužů a tři ženy. Zbylí byli propuštěni. Jde o největší úder policie proti příznivcům extremistického hnutí, řekl v pátek v Ostravě náměstek ředitele kriminální policie severomoravské policie Dalimil Sypták.

"Čtyři muži byli obviněni z trestného činu vraždy na více osobách, na osobě mladší 15 let a z rasového motivu, který byl spáchán ve stádiu pokusu. U ostatních osmi zadržených nebyl zjištěn dostatek skutečností, které by posloužili k zahájení trestního stíhání z jakéhokoli jiného trestného činu či spolupachatelství," upřesnila dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Hrozí jim odnětí svobody od 12 do 15 let, případně i trest výjimečný, uvedla státní zástupkyně. Všichni jsou příznivci krajní pravice. Několik ze zadržených i obviněných má za sebou trestní minulost. Pachatelé nebyli z jednoho města, šlo o lidi z několika částí Moravskoslezského kraje. Někteří z nich se k trestnému činu doznali, ostatní zapírají. "Někteří projevili určitou dávku lítosti," dodala Bilíková.

Dům si žháři vybrali náhodně 

Útok podle státní zástupkyně připravovali útočníci několik týdnů. Všichni čtyři byli na místě činu. Obvinění muži seděli v černém autě, které před dům romské rodiny ve Vítkově přijelo v noci na 19. dubna. Řidič zůstal v autě, tři muži z vozu vystoupili a do oken každý z nich vhodil zápalnou láhev s benzinem, čímž se zvýšil hořící účinek.

Dům si podezřelí vytipovali náhodně, ale věděli, že jde o rodinu s dětmi, uvedla státní zástupkyně. "Je jasné, že jejich motiv byl rasový. Žádný subjektivní vztah k rodině nebyl zatím prokázán," prozradili kriminalisté na mimořádné tiskové konferenci. Dalším z důvodů mohlo být situování stavení vedle silnice, po které mohli ujet. Prchajícího auta si všimli svědci a bylo jedním z důležitých směrů pátrání policie.

"Razie proti podezřelým proběhla ve středečních ranních hodinách, někteří ze zadržených byli eskortováni do Ostravy vrtulníkem," popsal detaily zásahu Lubomír Metvar z vedení severomoravských kriminalistů. Při následných domovních prohlídkách našla policie několik předmětů souvisejících s útokem či neonacistickým hnutím obecně.

Neznámí žháři na domek devítičlenné romské rodiny zaútočili v noci na 19. dubna. Do domu vhodili tři zápalné láhve s benzinem. Při následném požáru byli tři lidé zraněni. Nejvážněji dvouletá Natálka, která je stále v péči popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. Utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla a její stav je nadále velmi vážný.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist