Bývalý prezident Václav Havel podpořil Stranu zelených před říjnovými předčasnými volbami do sněmovny. "Úřadující předseda Strany zelených Ondřej Liška se sešel s bývalým prezidentem Václavem Havlem, který ocenil uklidnění situace ve Straně zelených a vyjádřil naději, že strana v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny uspěje," napsali zelení ve čtvrteční tiskové zprávě.

"Člověk, který sleduje českou polickou scénu, mi dá za pravdu, že přítomnost Strany zelených v příštím parlamentu je v obecném zájmu," řekl podle zelených Havel.
Havel podporoval stranu už v červnových volbách do Evropského parlamentu, zelení ale tehdy neuspěli a nezískali žádného europoslance.

Šance na úspěch jsou malé

Průzkumy nicméně zeleným velké šance na volební úspěch nedávají. Většina z nich naznačuje volební zisk pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny.

Podle některých politologů je také diskutabilní, zda podpora bývalého prezidenta může straně pomoci. Politolog Petr Just uvedl, že v minulosti fungovalo veřejné vyjádření Havlovy podpory jako "polibek smrti".

Strana zelených získala v předcházejících sněmovních volbách v roce 2006 šest poslaneckých křesel. Spolu s ODS a KDU-ČSL se podílela na vládě Mirka Topolánka (ODS), v níž měla čtyři ministry.

Olga Zubová a výměna stran

Během volebního období ale byly ze Strany zelených vyloučeny poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková, které se poté podílely i na pádu Topolánkovy vlády.

Zubová v eurovolbách kandidovala za Demokratickou stranu zelených, kterou sama spoluzaložila, pro sněmovní volby figuruje na pátém místě pražské kandidátky ČSSD.