Zastupitelstvo Prahy 6 v pátek udělilo čestné občanství městské části třem významným osobnostem. Exprezident a dramatik Václav Havel byl jedním z těch, kterým bylo zamítnuto. Snahu tří zastupitelů Strany zelených, kteří chtěli v průběhu jednání doplnit k navrhovaným kandidátům Havla, podpořili jen čtyři zastupitelé z celkem pětačtyřicetičlenného zastupitelstva.

Zastupitelstvo udělilo čestné občanství Prahy 6 in memoriam historikovi umění a literárnímu kritikovi Václavu Černému, bojovníku proti komunismu Luboši Jednorožci a herci a spisovateli Ivanu Vyskočilovi. Všichni v Praze 6 alespoň nějakou dobu žili. Návrh tří osobností v původním znění byl přijat hlasy 32 zastupitelů.

"Jedná se o nejvýraznější symbol listopadových dnů roku 1989 a následného návratu svobody. Proto bychom byli rádi, kdyby zastupitelé náš návrh podpořili a udělili Václavu Havlovi čestné občanství. Letošní dvacáté výročí sametové revoluce je pro to nejvhodnějším okamžikem," řekl Petr Hrdina (SZ). Návrh udělit Havlovi čestné občanství odůvodnil také tím, že Havel v Praze 6 dříve bydlel a kdysi byl také členem jednoho místního vodáckého oddílu.

"Naším cílem je vyzdvihnout osobnosti, které něco vykonaly a tolik se toho o nich neví," vysvětloval starosta Tomáš Chalupa (ODS), proč při rozšiřování návrhu o Havla nebude hlasovat. Podle něj Havlův přínos pro českou společnost nikdo nezpochybňuje.

Podle tiskového mluvčího městské části Martina Šalka čestné občanství pro Havla v pracovní skupině navrhlo SNK ED, k čemuž se Strana zelených později přihlásila. V pracovní skupině jsou prý zástupci všech politických stran ze zastupitelstva šesté městské části. Letos vybrali z asi třiceti osobností tři a hlasovali pro ně údajně jednomyslně.

Havel Stranu zelených veřejně podpořil před volbami do Evropského parlamentu. Označil ji za jedinou autentickou zelenou stranu v ČR.