Policie podle Deníku zřejmě dopadla žháře, kteří v dubnu zapálili dům romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Ve středu policisté zatkli 12 lidí, kteří se údajně na útoku podíleli, napsal Deník ve čtvrtečním vydání s odvoláním na policejní zdroje. "V této chvíli můžeme potvrdit, že policisté zadrželi několik lidí. Byly a jsou prováděny výslechy osob a probíhají další úkony trestního řízení," řekla ČTK mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Šéfka Krajského státního zastupitelství v Ostravě Zlatuše Andělová ČTK potvrdila, že policie ve středu zatýkala v souvislosti s kauzou Vítkov. Zatím nechtěla uvést, zda už byl někdo obviněn. "V tuto chvíli nebudeme poskytovat více informací," dodala. Podrobnosti zveřejní při páteční tiskové konferenci. Dobře informovaný zdroj ČTK sdělil, že v případu už padla první obvinění.

Podle zdroje ČTK policie zatkla 12 pravicových extremistů z Bruntálska. Počet zadržených podle něj může narůst. Krajská státní zástupkyně, která případ dozoruje, na případ před časem uvalila přísné informační embargo. "Důkazní situace je ve vztahu k možným pachatelům natolik komplikovaná, že jsme se rozhodli k tomu opatření," vysvětlila Andělová.

"Už jsme nedoufali, že policie někoho dopadne. Je to skvělý pocit. Zvlášť, když se zlepšil i stav Natálky. Už dýchá sama. To vše špatné, co nás potkalo, se nyní začne v dobré obracet," řekl ČTK otec popálené dcery, který rovněž utrpěl při útoku zranění.

Podle romského aktivisty Kumara Vishwanathana, který rodině pomáhá, se může jednat o organizovanou skupinu, která měla na svědomí více podobných útoků. "Za poslední šest let jsme zaznamenali několik žhářských útoků, které nebyly objasněny. Jde pravděpodobně o skupinu, která dlouhodobě páchala zrůdnou trestnou činnost. Všem se uleví, když budou spravedlivě potrestáni," řekl.

Neznámí žháři na domek devítičlenné romské rodiny zaútočili v noci na 19. dubna. Do domu vhodili tři zápalné láhve s benzinem. Při následném požáru byli tři lidé zraněni. Nejvážněji dvouletá Natálka, která je stále v péči popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. Před několika dny ji lékaři probudili z umělého spánku.

Už několik měsíců rodina hledá nové bydlení. Pořídit si ho chtějí z výtěžku sbírky, kterou organizuje vítkovská radnice. Několikrát si rodiče malé Natálky nový domov vyhlédli. Zatím se ale nikdy nepodařilo jednání dokončit. "Nyní máme něco vyhlídnutého. Nechci zatím říct nic podrobnějšího. Příští týden uvidíme," řekl Kudrik.

V Moravském Berouně žháři zapálili domek romské rodiny loni 5. září a znovu pak 5. ledna. Žhářské útoky policie evidovala i ve Vrbně pod Pradědem a v Bruntále. "Musíme počkat na výsledky práce krajských kriminalistů v případě Vítkov. Je možné, že na základě jejich poznatků znovu otevřeme a začneme prověřovat starší žhářské útoky," řekla ČTK mluvčí bruntálské policie.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist