Podle posledních průzkumů veřejného mínění se KDU-ČSL těší podpoře zhruba sedmi procent voličů. Věří jim i sázkové kanceláře. Podle současných ukazatelů by se lidovci po říjnových předčasných volbách měli znovu vrátit do sněmovních lavic.

Ačkoli konečnou podobu volebního programu představí lidovci až na konci srpna, už nyní jsou z něj známy významné body. "Chceme progresivní zdanění. Proto budou dvě sazby, které budou blízko sebe," prohlásil Cyril Svoboda v rozhovoru pro Hospodářské noviny. KDU chce větší daňovou zátěž pro lidi s příjmem nad 62 500 korun. Rodiny s dětmi naopak na daních ušetří.

Lidovci vytáhly také do boje proti hazardu. Chtějí ho omezit a zakázat na něj i reklamu. "Protože to je zlo," zapáleně vysvětluje Svoboda. Znamená to třeba i na internetové a kurzové sázky? Na Fortunu, Tipsport a další? "No ano. Může být reklama na cigarety v České republice? Nemůže," oponuje šéf lidovců.

Předvolební kampaň KDU-ČSL bude podle slov jejího šéfa stát 30 milionů korun. Na téměř celou částku, 25 milionů, si strana musí vzít úvěr. Ostatní peníze složí ze sponzorských darů, ale také z příspěvků jednotlivých kandidátů. Například volitelné místo ve Zlínském kraji stojí uchazeče 200 tisíc korun coby příspěvek na kampaň.

Kolik peněz získala KDU-ČSL od sponzorů a kdo jí finance daroval? S jakým volebním výsledkem bude předseda spokojený? Získají lidovci více než 13 mandátů z minulých voleb?

Nejen na tyto dotazy jste se ve středu od 11 do 12 hodin mohli ptát předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody.

Dotazy se z technických důvodů mohou zobrazovat se zpožděním. 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pavel Mádle
Pane předsedo, Dobrý den, Jako volič KDU-ČSL Vám oznamuji, že do nadcházejích mimořádných volbách do sněmovny Vám hlas nedám a to z důvodů Vašeho morálního postoje v tazv. kauze "Kaprálková - Svoboda".Dle mého názoru bychom měli býti zastupováni politiky s výšším morálním kreditem než je ten Váš. Hodně úspěchů v předvolebním boji přeje Mádle Pavel.
V právním státě nikdo, ani Cyril Svoboda, ani katolická církev nemůže nabýt majetek na základě podvodu. Jediný, kdo může rozhodnout, zda jde o podvod může být soud a není vůbec nic nemorálního a ani v rozporus křesťanskými principy obrátit se na soud, aby rozhodl, kde je pravda. Rozhodnutí soudu budu respektovat. A kdybyste byl ve stejné situaci jako já, tak bych Vám i jako právník jednoznačně poradil, abyste se domáhal ochrany svých práv u nezávislého soudu.
Cyril Svoboda
Jiří Žalud
Pane předsedo, jakou šanci dáváte KDU na překročení 10% celostátně a 5% v Praze a okolí? Jinak mám 3 děti a váš program úlev mi konvenuje.
Usilujeme o to, abychom oslovili co nejvíce voličů, protože přinášíme dvě pozitivní zprávy. Pro voliče máme dobrý program, který je zaměřen na rodiče s dětmi a slíbili jsme, že se jako strana budeme chovat lépe než v minulosti, abychom opět získali více důvěryhodnosti u občanů naší vlasti. Jsem rád, že se Vám náš program líbí a proto mám k Vám prosbu, abyste to dál říkal ve svém okolí. Jak jistě víte, vedle společného zdanění manželů si podle našeho programu budou moci rodiče např. se 3 dětmi uplatnit slevu na dani dalších 60.000,- Kč a dále v důchodovém pojištění si budou moci na každé dítě snížit příspěvek na důchod o 3 procenta z pojistné sazby na každé dítě po dobu jeho ekonomické závislosti na rodičích.
Cyril Svoboda
Jiří Novotný
Vážený pane, řekl jste, že ctíte osobní vlastnictví. Proč tedy bráníte volnému nakládání s byty, které lidé vlastní?
Volnému nakládání s byty nebráním, právě naopak. Ještě jako ministr pro místní rozvoj jsem navrhl novelu občanského zákoníku, podle které se posiluje postavení pronajímatele ve vztahu k nájemníkovi. Například vlastník nemovitosti by měl právo rozhodnout, kdo může žít ve společném bytě s nájemníkem, kromě přesně vymezených osob v zákoně. Tím by se zabránilo bytům plných tzv. bratranců, sestřenic a kamarádů.
Cyril Svoboda
Jarda
Jaký je Váš ekonomický program: jste pro mandatorní škrty (jaké?) nebo zvýšení daní (o kolik)? Jaký státní deficit (od - do) je pro Vás přijatelný?
Náš program počítá s velkou rozpočtovou disciplínou a se snížením mandatorních výdajů přehodnocením výše výdajů na výkon veřejné správy, efektivními investičními výdaji, omezením nepotřebné agendy státu, bojem proti korupci, jasnou kontrolou veřejných výdajů pomocí odpovídajícího monitorovacího systému. Protože jsme pro urychlené přijetí Eura, budeme se extrémně zasazovat o dodržení tzv. konvergenčního programu a to znamená i dramatické snižování vládního deficitu a veřejného dluhu.
Cyril Svoboda
petr
Líbí se mi Váš volební program založený na podpoře rodiny. Chtěl bych se zeptat, zda ho můžete nějak upřesnit. Díky, Petr
Děkuji za otázku. Již jsem na podobnou otázku odpověděl.
Cyril Svoboda
Jarda
Po dvaceti letech po pádu komunismu mají komunisté tzv. "nedemokratická" daleko více hlasů, než vaše strana, tzv. "demokratická". Dokonce to vypadá, že se snad ani nedostanete nad 5%. Volby jsou přitom svobodné, o tom není pochyb. Čím si to vysvětlujete?
Nepochybuju o tom, že i po volbách budeme parlamentní stranou. Nakonec i průzkumy prokazují vzestupný trend podpory, které se dnes pohybují kolem 8 procent. Podle mého názoru komunisty volí všichni voliči, kteří chtějí extrémní stranu, ať pocházejí z pravého nebo levého politického spektra.
Cyril Svoboda
mirek
Dobrý den. Jaká bude vaše předvolební kampaň? myslím vizuálně a zda se zapojíte do boje v podobě praní špinavého prádla?..mirek
Naše kampaň bude pozitivní a nenecháme se strhnout do špinavých her. Jsem si jist, že žádný z našich lídrů svojí minulostí i svými aktivitami neohrožuje dobrou pověst naší strany.
Cyril Svoboda
Pavel Nový
Kolik vložíte do kampaně a máte taky nějaké sponzory jako má TOP 09?
Nechceme být rukojmí sponzorů a dárců, kteří jsou sice ochotní přispět na kampaň politických stran a přitom sledují svůj vlastní zájem zavazují si obdarovanou politickou stranu. Z tohoto důvodu bude naše kampaň hrazena zejména z úvěru ve výši 25 mil. Kč a z příspěvků členů. Dnes nepředpoládáme, že by náklady na volební kampaň překročily 30 mil. Kč.
Cyril Svoboda
bp
Pozdrav Pán Bůh, pane předsedo. Prosím vás o zodpovězení několika jednoduchých dotazů, které mně a mému okolí pomohou v předvolebním rozhodování. 1. Kdo z vedení vaší strany je členem hnutí Focolare? 2. Souhlasíte vy osobně a vaši blízcí spolupracovníci s názory P. Tomáše Halíka? 3. Je podle vašeho názoru Lisabonská smlouva přijatelná pro (nematrikového) katolíka? 4. Prostudoval jste si encykliky svatého otce Benedikta XVI.? Děkuji a přeji vše dobré.
Děkuji za vaše otázky. 1/ Z členů předsednictva není nikdo členem žádného spirituálního hnutí. 2/ Nemohu mluvit za své spolupracovníky, ale Tomáše Halíka znám velmi dobře, četl jsem jeho knihy a způsob jeho myšlení a jeho názory jsou mi velmi blízké. To neznamená, že bychom spolu neměli o čem diskutovat. 3/ Určitě ano. 4/ Ano, dokonce si na nich cvičím angličtinu a francouzštinu.
Cyril Svoboda
Miriam
Slyšela jsem, že spolupracujete s EDS. Je to pravda? Proč?
Máme uzavřenou smlouvu o vzájemné podpoře. Více informací najdete na webových stránkách www.kdu.cz
Cyril Svoboda
Mili Král
Dobry den, vy si myslite, ze vam odchod Kalouska neublizi? Osobne to vidim jako opak, myslim, ze i pruzkumy ukazuji, ze top09 bere vam a ods hlasy. Co rikate tedy na snizujici popularitu kdu-csl a na drobeni levice?
Několik průzkumů veřejného mínění od renomovaných agentur svědčí o opaku, tedy o tom, že naše podpora ve společnosti má vzestupenou tendenci. Vracejí se k nám voliči, kteří nás před vsetínským sjezdem nevolili. To prokazuje i skutečnost, že jsme měli největší nárůst tzv. last minute voličů ve volbách do EP. Voličů, kteří se rozhodli nás podpořit až v den voleb.
Cyril Svoboda
Matěj Doubek
Dobrý den, pane předsedo, jak budete řešit situaci kolem nasazení paní Hybáškové na kandidátku? Slíbil jste jí místo, takže teď budete přehazovat už uzavřenou kandidátku ve středních Čechách a odsunete vlastního člověka? Díky za upřímnou odpověď
Kandidátky do Poslanecké sněmovny podle našich stanov schvaluje Celostátní výbor, který ještě nerozhodl. Jsem si jist, že při svém rozhodování vezme do úvahy především prospěch celé KDU-ČSL. Personální složení Celostátního výboru je toho dostatečnou zárukou.
Cyril Svoboda
Robert
Dobrý den, můžete říci, s kým a o čem jste jednal začátkem minulého týdne v Moskvě? Děkuji
V Moskvě jsem byl naposled, myslím, v roce 2004 jako ministr zahraničních věcí ČR. Minulý týden jsem byl v Karlovarském kraji, kde se dá také ruština trénovat. :-)
Cyril Svoboda
Janek
Dobrý den, čím se Vám podařilo uklidnit p. Čunka? Neobáváte se, že v souvislosti s jeho kauzou by se před volbami mohlo ještě něco objevit, co by vaši stranu mohlo poškodit ve volbách?
Jiří Čunek se zachoval jako odpovědný člen naší strany a já si toho, jak se dnes chová, vážím.
Cyril Svoboda
Linda Kostková
Vsadíte si na vaši stranu? Kolik byste si vsadil, že se dostanete do Sněmovny a kolik na to, že budete mít víc jak 10 procent? Díky
Na jistotu se nesází.
Cyril Svoboda
Pavel Mašín
KDU překvapila spoluprací s EDS. Konkrétní informace zatím chybí. Jak tuto spolupráci hodnotíte, jaké jí dáváte vyhlídky a co je to prosím za pokřik okolo zařazení paní Hybáškové jako lídra ve Středních Čechách? Zdá se mi to jako silný volební trumf z kterého KDU může vydělat mandáty i hlasy, které by jinak asi těžko získala. Proč takový humbuk v samotné KDU? Cožpak nechcete uspět?
Sdílím Váš názor. Jde mi o jedinou věc - uspět ve volbách.
Cyril Svoboda
Jaroslav Novotný
Proč bych měl volit KDU-ČSL? Jak byste mě jako voliče přesvědčil? Díky
Všechny argumenty jsme se snažili napsat do našeho programu. Jsme proti rozdělení společnosti mezi bohaté a chudé, jak to činí ČSSD a jsme proti indiviuálnímu sobectví v podání liberálních stran. Chceme soudržnou společnost, protože zejména v době krize se navzájem potřebujeme.
Cyril Svoboda
nitramt
dobry den 1) jak je mozne, ze strana ohanejice se moralkou je schopna prepocitavat deti na penize??? 2) je zrejme, ze podporu rodin s detmi nekdo musi zaplatit, chapej ostatni musi platit vice. proc mam ja mlady clovek uvazujici o rodine platit vice? opravdu si nejsem jist ze tim ze mi stat bude brat vice a vice a nedovoli mi psorit mne primeje k detem. 3) v pripade ze jste na otazku 2 odpovedel, pro mlade pripravujeme specialni programy mam otazku: proc mam platit dalsi stovky uredniku, lteri budou tyto programy spravovat? Dekuji
Již Adam Smith ve své známé knize Bohatství národů tvrdí to co je všobecně známo, že podstatou bohatství je práce a tvůřčí činnost lidí. Nám nejde o nic jiného než, aby až Vy budete v důchodu, tady byl dostatek "tvůrců bohatství". Jinak bych totiž Vás i sebe jako důchodce upřimně litoval. Jako drobnou poznámku si Vás dovoluji informovat o tom, že výchova dítěte do jeho šestadvaceti let je investice 1,5 milionu KČ do společnosti - to je spočítané. Takže i já jsem do našeho společného bohatství investoval 6 milionů KČ. To není špatná investice :) Děkuji za všechny dotazy a těším se na přístí on-line diskuzi.
Cyril Svoboda
Lucie
Dobrý den, jsem matka dvou dětí, zajímalo by mě, jaký máte program pro rodinu? .. Slyšela jsem, že připravujete nějaké slevy, díky za odpověď
jirka
Dobrý den, jaké konkrétní kroky hodláte po volbách učinit proti novodobému holocaustu, tedy proti vraždění nenarozených dětí? Myslím, že v posledních dvou volebních obdobích jste byli docela nedůslední ...zlepšíte se?
jára
Dělali jste si analýzu toho, v jakých ohledech české daňové předpisy a předpisy o dávkách, přijímání do školek apod. znevýhodňují sezdané páry oproti nesezdaným párům? Chcete se tomuto tématu věnovat?
RU486
Jsem černý homosexuální žid konvertovaný k islámu, který kouří marihuanu. Co mi může KDU4SL nabídnout jako potentnímu voliči ?
Bert Klain
Pane předsedo, v souvislosti s Vámi připravovanou ekonomickou podporou porodnosti mám dva dotazy : nevadí Vám, že diskriminujete nemalou skupinu lidí, která přes veškerá přání děti prostě mít nemůže? Neměl by Vás spíše děsit poměr uzavřených manželství a uskutečněných rozvodů, který svědčí o jisté krizi instituce manželství? To je objektivní fakt a jak se s tím chcete vyrovnávat? Ekonomická podpora porodnosti do podmínek nejistých a nepevných vztahů rodičů budí dojem pouhého populismu.
en
Dobrý den, pane předsedo, Váš prorodinný balíček je natolik populistický a nereálný, že spíš voliče odradí. Jako příklad uvádím garanci na vysoký důchod(polovinu průměrného příjmu) za vychované děti - jedná se o významnou parametrickou změnu výpočtu důchodu oproti dnešnímu stavu. Na takovéto změně musí panovat všeobecná shoda a také na to musí být peníze. Myslíte, že budoucí rodiče se pro rodinu s více dětmi rozhodnou právě na základě tak vratkém, jako je slib vysokého zcela nereálného a v budoucnu vzdáleného důchodu? Prorodinná politika je důležitá a vy jste to téma nevyužil. proč?
Míla From
Spolupracujete v kampani s nějakou agenturou? Kdo vám dělá průzkumy, billboardy atd. Děkuji
Za OS ze severu Prahy
Dobrý den. Pane předsedo dovolte - jste právník, nebylo by na místě po 10 letech prověřit svou vlastní tzv. slaďovací novelu zákona 145/2001 Sb. o hl. m. Praze. Z více § lze doložit, že namísto sladění z hl. m. Prahy udělala gubernii, kde neplatí právní principy zakotvené v zákoně o obcích? Za KDU-ČSL se zaklínáte ctí a morálkou. K opravdové věrohodnosti mi však chybí přiznat se a napravit minulá pochybení. Nebo se mýlím? Děkuji MH
Pepa
1, V případě, že se dostanete do sněmovny, předpokládám, že budete ochotni podpořit vládu ČSSD. Budete však ochotní podpořit i vládu s KSČM? A proč? 2, Zásadní otázka, podle které se rozhodnu koho volit... Nové vedení KDU se staví k Lisabonské smlouvě jak? Přeji vám mnoho úspěchů...
rep
Dobrý den pane předsedo,zajímala by mě vaše stručná odpověď:Když vyhraje volby ODS a do parlamentu se dostane TOP09,jste ochotni do takovéto koalice vstoupit?děkuji za odpověď a doufám,že nechystáte překvápko v podobě vlády s ČSSD s tichou podporou komunistů!
Pavel Kabátek J
Co znamená, chceme Euro po roce 2014? Mohl by jste být ve svých plánech konkrétnější, abych se podle toho zařídil? Opravdu tak prahnete po významném křesle, čeho by jste chtěl být ministrem nebo jaký post by jste chtěl zastávat? Můžete ozřejmit, které idee ve volebním programu jsou přímo vaše? Když jste vybíhal schody na ministerstvo pro místní rozvoj, vypadal jste dosti komicky :-)
Joska
Dobrý den, pane předsedo, můžeme vědět, proč tlačíte paní Hybáškovou do předních pozic na kandidátkách KDU?
Petr Polách
Domnívám se, že naše Ústava potřebuje reformovat tak, aby byla umožněna větší politická soutěž. Sněmovna se zdá být pro menší strany nedosažitelná a velké strany tak v rukou shromažďují stále větší moc. Máte v tomto smyslu připraveny nějaké reformní kroky?
Jan Bakalář
Pane předsedo. Jsem otcem jednoho ročního dítěte. Proč bych měl volit KDU-ČSL?
Márton B.
Dobrý den, pane předsedo, nebude to práce neskončit po volbách na posledním místě v procentuálním hledisku pro přijetí do sněmovny?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist