Lékaři ostravské fakultní nemocnice tento týden probudili z umělého spánku dvouletou Natálku, která v dubnu utrpěla rozsáhlé popáleniny při žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově. Zdravotní stav děvčátka zůstává přes zlepšení nadále velmi vážný.

"Stav se dále zlepšuje. Je probuzená z umělého spánku, dokonce navazuje i oční kontakt se svými příbuznými. Předpokládáme, že stav se bude dále zlepšovat. Je prioritní vyhojit rány. Poranění je veliké a stav je nadále velmi vážný," řekl v pátek ČTK ředitel nemocnice Svatopluk Němeček.

Kumar Vishwanathan z Občanského sdružení Vzájemné soužití, která postižené rodině pomáhá, řekl, že rodiče mají z probuzení své dcery velkou radost a doufají v to, že brzy opustí speciální box. "Natálka je v lepším stavu, chutná ji pribináček. Chtěla se dokonce volnou rukou dotýkat svého oblíbeného balonu," uvedl pro ČTK.

Malá Natálka byla při požáru zraněna nejvážněji. Utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. V ostravské fakultní nemocnici už podstoupila řadu operací.

Kauza Vítkov: Policisté našli podezřelé auto, posádka dům nezapálila - čtěte ZDE

Neznámí žháři na domek devítičlenné romské rodiny zaútočili v noci na 19. dubna. Do domu vhodili tři zápalné láhve s benzinem. Při následném požáru byli tři lidé zraněni, nejvážněji právě Natálka. Její matka i otec také skončili v péči popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. Před časem ale byli oba propuštěni do domácího léčení.

Útok odsoudila řada osobností veřejného života včetně prezidenta republiky. "Jsem zděšen surovým odporným zločinem, který se tu stal. Co za lidi mohou chtít upálit malé dítě? Tento zrůdný čin musí být vyšetřen a tvrdě potrestán," vzkázal Václav Klaus. Policie přesto pachatele zatím nedopadla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist