Kompromitující video, zachycující bývalého premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka v Toskánsku s lobbisty a podnikateli, zřejmě natočil bývalý důstojník tajné služby Petr Bakeš. Ten je nepravomocně odsouzen za únik videonahrávky v kauze Savoy. Informuje o tom středeční Mladá fronta Dnes (MfD). Listu to potvrdili bývalí Bakešovi spolupracovníci, kteří v nahrávce z Itálie poznali jeho hlas. Bakeš se k tomu odmítl vyjádřit.

Bakeš dříve pracoval jako specialista na sledování v Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), kde byl podřízeným Karla Randáka. Právě Randák předal fotografie a videozáběry s politiky a lobbisty před týdnem médiím.

"Podle mých informací Bakeš v případu nefiguruje, žádné fotky jsem od něj nedostal," řekl Randák, ale připustil, že se s bývalým podřízeným vídá, "když je potřeba". 

Podobnost s kauzou Savoy

Podle MfD je na Bakešově sledování politiků zajímavá hlavně podobnost s případem, kdy z pražského hotelu Savoy unikla videonahrávka se záznamem schůzky lobbisty Miroslava Šloufa a prezidentova kancléře Jiřího Weigla, na níž se sešli krátce před volbou prezidenta republiky. Mirek Topolánek tehdy přímo obvinil Randáka, že únik záznamu zorganizoval s poradcem předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petrem Dimunem.

Za kauzu Savoy byli zatím nepravomocně potrestáni Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák, Bakešovi soud udělil stotisícovou pokutou a tříletý zákaz práce v bezpečnostních složkách.

Randák z čela ÚZSI odešel na jaře před třemi lety, oficiálně kvůli reorganizaci a snížení počtu tajných služeb. Už tehdy se spekulovalo o jeho blízkém vztahu k ČSSD, která proti jeho propuštění protestovala.