Jižní Čechy a Středočeský kraj zasáhly odpoledne silné bouře s krupobitím, přívalovými srážkami a silným větrem. Studená fronta přišla do Čech z Německa.
Hasiči již registrovali celou řadu výjezdů, nejvážnější situace je ve Strojeticích na Benešovsku, kde musí být evakuováno 160 dětí z tábora.
"Děti z tábora odvezou čtyři avie, v současné době se jim hledá náhradní ubytování v blízkých školách," řekl mluvčí. Evakuaci se nevyhnou zřejmě ani někteří obyvatelé Ostrova. "Hasiči jsou v současné chvíli samozřejmě na místě. Voda z potoka tam napáchala velkou spoušť," podotkl mluvčí.
V obci Ostrov na Příbramsku zase zaplavil rozvodněný potok náves, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Na jihu Čech zaplavila voda sklepy a vítr lámal stromy.
Nejpostiženějšími částmi středních Čech jsou kromě Benešovska a Příbramska také Kutnohorsko, Kladensko a okolí Prahy. Hasiči v průběhu odpoledne zaznamenali celou řadu výjezdů.
"Jezdíme především ke spadlým stromům. Některé jsou napadané přes silnice nebo dráty elektrického vedení. Výjezdů bylo během odpoledne mnoho," uvedl mluvčí s tím, že zatím nemá informace o žádných zraněních.
Varování Českého hydrometeorologického ústavu před bouřkami s nebezpečnými doprovodnými jevy platí v celé republice až do pondělního rána.
Blesky ohrožují i v domech s hromosvodem
Nebezpečné ale není pouze rozvodnění říčních toků. Za bouřky jsou lidé ohroženi také úderem blesku - ve volné přírodě i v domech.
V přírodě na otevřeném terénu by se člověk měl hlavně vyhnout tomu, aby nebyl ve svém okolí nejvyšším bodem, do kterých blesky nejčastěji uhodí. Nejlepší je podle odborníků zalehnout, pokud možno do prohlubně, aby ani kousek těla nevystupoval nad rovný povrch. Zároveň není vhodné před bouřkou utíkat, nebezpečí úderu tím stoupá.
Venku je vyloženě nebezpečné držet kovové a jiné předměty, které jsou vyšší než člověk. Mohou během bouře působit jako hromosvod.
Večer přijdou bouřky a přívalový déšť. Pak se vrátí léto - čtěte ZDE
Dva dny po bouři: Tisíce rodin bez proudu a stále zpožděné vláky - čtěte ZDE
Šest mrtvých, 34 těžce zraněných při prudkých bouřích v Polsku - čtěte ZDE
Zhruba každý desátý blesk se větví a může způsobit několikanásobný zásah. To je nebezpečné v místech, kde se shlukuje větší počet lidí, například na sportovních stadionech nebo hudebních festivalech. Účastníci těchto akcí by měli raději odejít za bouřky do budovy s hromosvodem, nebo se schovat do auta či autobusu.
Vypnout elektrická zařízení, vypojit anténu
Výboje blesku mohou poranit nebo zabít člověka také uvnitř domu, a to dokonce i tam, kde je hromosvod.
Blesk může sjet po klasické televizní anténě, pokud je na střeše výš než hromosvod. Odborníci radí vypojit před bouří televizor ze sítě a odpojit kabel od antény.
Lépe je nepoužívat z bouřky v domě žádný elektrospotřebič, nemýt si ruce pod tekoucí vodou z vodovodu, nesprchovat se, netelefonovat z pevné linky a nepracovat s počítačem.
Při zásahu člověka se musí ihned začít s oživováním, a to až do chvíle, než dorazí lékař. Předtím by měl zachránce odtáhnout postiženého na bezpečné místo, aby blesk neuhodil i do něho. Zasažený člověk umírá prý až v 80 procentech případů, ve zbylých 20 procentech je těžce poraněn a hrozí mu trvalé následky na zdraví.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist