První místopředseda ODS David Vodrážka se ohradil proti spekulacím médií, že šéfovi občanských demokratů Mirku Topolánkovi platí dovolenou v Toskánsku čeští lobbisté. Topolánek prý Vodrážku ujistil, že si pobyt ve vile a na luxusní jachtě, které údajně patří jeho příteli a lobbistovi Marku Dalíkovi, hradí sám.

"Je to skutečně pronájem, který hradí on ze svých prostředků, a je to jeho soukromá dovolená. Čili tím já to považuji za vysvětlené," řekl Vodrážka na tiskové konferenci.

Informace o Topolánkově pobytu v Toskánsku jako první přinesl deník Aha!, podle něhož tráví šéf ODS dovolenou společně s místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou a svými dvěma syny. Společnost mu podle deníku dělá právě Dalík. U stejného ostrova kotví také jachty bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka a lobbisty Vladimíra Johanese, který hostil místopředsedu ČSSD Milana Urbana.

Urbanův pobyt na Johanesově jachtě ostře kritizoval bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. "To, že se Urban nechá pozvat poté, co s exministry z ODS Římanem a Vondrou protlačí velkou domů za 68 miliard ČEZu, je nevkusné," řekl pro deník MF Dnes s poukazem na uvolnění emisních povolenek pro největší českou energetickou firmu. Johanes je podle Bursíka lobbistou šéfa ČEZ Martina Romana.

Přítomnost Urbana poblíž místa Topolánkovy dovolené také vyvolala spekulace, že zde politici jednají o možném vytvoření velké koalice po podzimních předčasných volbách. Topolánek i Urban ale podle MF Dnes popřeli, že by se v Toskánsku setkali.


Topolánek nedávno řekl Lidovým novinám, že by s žádným českým politikem dovolenou trávit nechtěl. Loni byl nicméně s Řebíčkem hostem ve vile italského premiéra Silvia Berlusconiho na Sardinii.

Během tohoto pobytu vznikly fotografie, které byly zveřejněny letos v červnu a údajně zachycují nahého Topolánka. Šéf ODS sice připustil, že na jedné fotografii je on, označil ale snímek za fotomontáž.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist