Země Evropské unie na jednání ministrů zahraničí v Bruselu vyjádřily Česku solidaritu ve sporu s Kanadou ohledně víz, které Ottava vůči Čechům nedávno obnovila. Informoval o tom šéf švédské diplomacie Carl Bildt, který jednání vedl za švédské předsednictví. Ministři ale nejednali o tom, že by EU jako celek mohla zavést víza pro Kanaďany.

"Všechny členské státy vyjádřily velmi silnou solidaritu s Českou republikou. Doufám, že dialog s kanadskými úřady povede k rychlému řešení," řekl Bildt. Podle něj je nicméně nyní míček na straně Evropské komise, která by měla patrně v září vydat zprávu hodnotící situaci kolem víz. V ní by mohla teoreticky navrhnout reciproční opatření, která by vedla k zavedení víz pro Kanaďany při cestování do celé EU.

Švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová nicméně řekla, že EU včetně Česka nechce, aby celý problém eskaloval. Proto se podle ní ministři v této fázi ani nebavili o nějakých odvetných opatřeních, třeba o tom, že by vlády jednotlivých členských států kvůli obnovení víz pro Čechy nyní povolaly kanadské velvyslance vyslané do těchto zemí. "Tam ještě nejsme," řekla Malmströmová.

"Nechceme tu situaci řešit konfliktem a nechceme z této otázky udělat krizi," řekl po jednání i šéf české diplomacie Jan Kohout. Kanada je podle něj velmi důležitým partnerem pro Česko i pro celou unii, a také spojencem řady zemí v Severoatlantické alianci.

"Největší zbraní je, že se unie postaví za jednoho ze svých členů a že bude mluvit jedním hlasem," doplnil český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. "Nejde o to zavést víza Kanadě, ale dosáhnout stavu, který byl ještě 13. července dopoledne, to znamená, že byl bezvízový styk s Kanadou," doplnil Kohout.

Šéf české diplomacie upřesnil, že na podporu České republiky vystoupila řada zemí, jak starých, tak nových členů bloku. Zaznělo tam prý podle něj i to, že jde ze strany Kanady o urážku EU.

Ostrá reakce z Itálie

Poměrně ostře se k vízovému problému vyjádřil italský ministr zahraničí Franco Frattini. "Myšlenka, že by mohl existovat politický uprchlík z Česka, Francie nebo Německa je něčím, co by zpochybňovalo samou podstatu unie. Určitě se objevily případy diskriminace Romů, které je potřeba vyšetřit, ale právo na azyl, to je něco úplně jiného," řekl Frattini novinářům.
<"Všichni ministři souhlasili s mým vystoupením, že to bychom pak Česko nemohli považovat za bezpečnou zemi, a to jako Evropan nemůžu akceptovat," dodal.

Kanada k velké nevoli české diplomacie obnovila vízovou povinnost 14. července po necelých dvou letech bezvízového cestování. Ottawa tak učinila kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl z České republiky, především Romů. Česká republika reagovala zavedením víz pro kanadské diplomaty a obrátila se na Evropskou unii s žádostí o solidární postup.

Náměstkyně slovenského ministra zahraničí Olga Algayerová médiím řekla, že ministři nejednali o tom, že by EU jako celek mohla zavést víza pro Kanaďany. "Nemyslíme si, že je správné, aby jakákoli země zaváděla takovouto vízovou politiku vůči kterékoli zemi Evropské unie, kde všechny z nás mají respekt k lidským právám," dodala.