Zavedení vízové povinnosti znamená, že občané České republiky, kteří chtějí přicestovat do Kanady za účelem návštěvy, studia, nebo práce, musejí nejprve požádat o vízum pro krátkodobý pobyt (Temporary Resident Visa) a splnit podmínky pro jeho udělení.

Vízová povinnost platí od 14. července 6:01 středoevropského letního času, ale během prvních 48 hodin mohou občané České republiky požádat o vstupní povolení zdarma po příletu (příjezdu) do Kanady.

Češi, kteří přiletí do Kanady po 16. červenci 5:59 středoevropského letního času, budou muset před vycestováním požádat o vízum pro krátkodobý pobyt, a to doručením žádosti velvyslanectví Kanady ve Vídni.

Premiér Jan Fischer na úterní tiskové konferenci prohlásil, že se vláda rozhodla vyzvat Kanadu k tomu, aby Češi mohli získat víza přímo na kanadském velvyslanectví v Praze. 

Vyplněnou žádost a ostatní dokumenty mohou zájemci o cestu do Kanady zaslat do Vídně poštou. Jejich žádost bude podle informací kanadského velvyslanectví v Praze zpracována během 3 pracovních dnů po obdržení žádosti ve Vídni.

Vízové oddělení poté zašle veškeré dokumenty včetně pasu zpět na adresu žadatele o vízum.

Až do poloviny srpna mohou žadatelé žijící v České republice zanést vyplněnou žádost a všechny nezbytné dokumenty velvyslanectví Kanady v Praze. Velvyslanectví v Praze poté zajistí přeposlání žádosti velvyslanectví Kanady ve Vídni.

Jak postupovat při žádosti o vízum (text pokračuje pod boxem)

Postup pro požádání o vízum pro krátkodobý pobyt je uveden na webových stránkách velvyslanectví Kanady v Rakousku: www.kanada.at.

Žadatelé o vízum mohou doručit svou vyplněnou žádost, včetně cestovního pasu a všech nezbytných dokumentů, velvyslanectví Kanady ve Vídni poštou, soukromým kurýrem, osobně nebo prostřednictvím cestovní kanceláře.

Žádat lze i o vícenásobné vstupní vízum, které je platné po dobu až pěti let.

Každý žadatel o vízum bude muset dokázat, že jeho návštěva Kanady je krátkodobá, že nezůstane v Kanadě déle než po povolenou dobu, že má dostatek financí na pokrytí nákladů pobytu v Kanadě, že je v dobrém zdravotním stavu, nemá záznam v trestním rejstříku a nepředstavuje bezpečnostní riziko pro kanadské občany. Tyto požadavky jsou stejné pro všechny, kteří chtějí Kanadu navštívit.

Pro cestující, kteří potřebují urgentně odcestovat do Kanady, jsou zavedena patřičná opatření. Další informace týkající se výjimečných případů jsou uvedeny na webových stránkách velvyslanectví Kanady ve Vídni: www.kanada.at.

Až do poloviny srpna mohou žadatelé žijící v České republice zanést vyplněnou žádost a všechny nezbytné dokumenty velvyslanectví Kanady v Praze. Velvyslanectví v Praze poté zajistí přeposlání vaší žádosti velvyslanectví Kanady ve Vídni ke zpracování.

Žadatelé, kteří nenajdou odpověď na uvedených webových stránkách, se mohou až do 17. července 2009 obrátit na horkou linku vízového oddělení ve Vídni na tel. čísle +43-1-531-38-3600, od pondělí do pátku od 9 hod. do 12 hod. a od 13 hod. do 15 hod. Tato služba je poskytnuta v českém jazyce. Lidé, kteří se nacházejí v Kanadě, se mohou obrátit na kanadské ministerstvo pro občanství a imigraci (CIC) na tel. č. 1-888-242-2100.

Občané České republiky, kteří jsou v současné době mimo Českou republiku, nebo ti, kteří navštíví jinou zemi před vstupem do Kanady, mohou požádat o vízum pro krátkodobý pobyt v nejbližší kanadské vízové kanceláři v místě, kde se nachází. Seznam kanadských vízových kanceláří v zahraničí a informace ohledně postupu při podávání žádostí o vízum pro krátkodobý pobyt jsou uvedeny na www.cic.gc.ca.

Žadatelé o vízum se mohou do 17. července obrátit i na horkou linku vízového oddělení ve Vídni na telefonním čísle +43-1-531-38-3600, od pondělí do pátku od 9 do 12 hodin a od 13 do 15 hodin. Tato služba je poskytnuta v českém jazyce.

ČSA kvůli vízům vrátí peníze

Cestujícím, kteří se v těchto dnech rozhodnou neodletět do Kanady kvůli znovu zavedené vízové povinnosti, České aerolinie vrátí peníze za letenky. ČTK to v úterý řekla mluvčí aerolinií Hana Hejsková. Lidem, kteří již mají koupenou letenku a vízum nedostanou, aerolinie rovněž vrátí peníze.

S vízovou povinností se cestující setkali poprvné v úterý při cestě z Prahy s pravidelným odletem v 11:15 hodin. Na letišti u odbavení je o vzniklé situaci informoval imigrační úředník kanadské ambasády. Další letadlo ČSA do Kanady letí ve čtvrtek.