V první polovině roku 2009 bylo v Kanadě podáno 1720 žádostí občanů ČR o přidělení statutu uprchlíka. Vyplývá to z údajů, které poskytlo kanadské Ministerstvo občanství a přistěhovalectví.

Česká republika se tak stala zemí, jejíž občané podali v Kanadě druhý nejvyšší počet žádostí o přidělení statutu uprchlíka, po Mexiku (téměř 5500 žádostí) a před Kolumbií (téměř 1200 žádostí), Haiti (téměř 1000 žádostí) a Maďarskem (téměř 800 žádostí).

Právě vysoký počet žadatelů o azyl  z Česka vedla Kanadu k iniciativě opětovně zavést víza pro české občany.

Ministr zahraničí Česka Jan Kohout informaci o znovuzavedení víz do Kanady odmítá. Spekulaci, která se šíří poslední dny médii v úterý na Radiožurnálu znovu vyvrátil.

Víza prý Kanada oproti některým očekáváním zatím stále nezavedla. Praha pokračuje v diplomatickém tlaku a přesvědčuje Ottawu, aby mezi oběma zeměmi zůstalo cestování bezvízové.

"Nemáme žádný signál o tom, že by kanadská vláda, dnes, včera (v pondělí) či v několika o následujících dnech měla takto rozhodnout," řekl Kohout. Dodal ale, že je ostražitý a "lehce skeptický realista".

Češi budou chtít odvetu

Čeští diplomaté svým partnerům v Kanadě vysvětlují, že zavedení víz by bylo chybou. Kohout uvedl, že Kanaďanům také nabídli uzavření vzájemné dohody o uznání bezpečné země původu. To by Čechům v Kanadě zněmožnilo udělení azylu. Ottawa ale zatím dohodu odmítla.

Pokud opravdu víza budou, Češi podle Kohouta nebudou váhat požádat o pomoc EU a volat po odvetném vízovém opatření vůči Kanadě v rámci celé EU. Praha sama by reagovala zřejmě zavedením víz pro diplomaty a držitele služebních pasů.

Kanada by víza obnovila dva roky od jejich zrušení. Do Kanady utíkají převážně čeští Romové, od letošního ledna do dubna jich tam přiletělo 1077. Za celý loňský rok jich bylo 861. Vízová povinnost platila od roku 1997 do roku 2007 kvůli tomu, že už v minulosti se Ottawa potýkala s vysokým počtem českých žadatelů o azyl.

Zda Kanada opětovně zavede pro Čechy víza, není stále jasné. Hrozba dál trvá kvůli tomu, že v Kanadě vzrůstá počet českých žadatelů o azyl, především z řad Romů.