Od 6:01 SELČ začala platit vízová povinnost pro české občany cestující do Kanady. Česká vláda od úterního rána jedná o aktuální situaci i následné reakci, která bude podle premiéra Jana Fischera "přiměřená a patřičně sebevědomá". Kromě dvoustranných opatření chce ČR zaangažovat ve věci i Evropskou komisi.

"Na poslední chvíli takovýmto způsobem oznamovat svému spojenci zavedení víza, považuji za bezprecedentní záležitost," řekl v České televizi ministr zahraničí Jan Kohout.

Prvních 48 hodin mohou Češi žádat o vstup do země při příjezdu do Kanady. Poté již od nich Kanada bude vyžadovat víza. Žádat o ně bude nutné na kanadském zastupitelském úřadu ve Vídni. Lidé, kteří letí až za tři dny, už tak musí vykonat cestu do rakouské metropole.

"Je to věc, která mě velmi mrzí a jsem z toho trošku zahořklý. Nejde ani tak ten výsledek, ale jakým způsobem to Kanada provedla. Navíc všechny konkrétní informace máme z kanadské strany pouze verbálně," dodal Kohout.

"Kanada se do poslední chvíle konkrétně nevyjádřila. Je to situace, se kterou jsem se za svou praxi nesetkal. To jsou věci, které se sdělují předem, ne na poslední chvíli," sdělil Kohout.

Předseda vlády v pondělí zdůraznil, že on osobně i ministr zahraničí věnovali otázce víz maximální pozornost. "Využili jsme všechny kanály, vyvinuli jsme veškeré úsilí, abychom tento krok odvrátili, pozdrželi," poznamenal Fischer.

Připomněl, že případný problém bude muset být v rámci klauzule o solidaritě členských zemí EU řešen i na evropské úrovni. Český premiér o tom už hovořil s šéfem Evropské komise José Barrosem, se kterým bude i na toto téma znovu jednat tento týden ve Štrasburku.

Azyl pro 132 českých žadatelů

Kanada zvažuje znovuzavedení vízové povinnosti pro občany ČR kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z Česka. Víza Ottawa zrušila v roce 1997. Podle některých informací z minulého týdne už bylo dokonce o vízech rozhodnuto, jen to zatím nebylo oficiálně oznámeno. Ministr Kohout byl o víkendu opatrně optimistický a naznačoval, že víza nyní zavedena nebudou. Podle informací ČTK se ministr ještě o prázdninách chystá na cestu do Kanady.

Vývoj událostí kolem kanadských víz pro občany ČR (text pokračuje pod boxem)

15. května 1990 - Československo jednostranně zrušilo vízovou povinnost pro kanadské občany, vláda se neúspěšně snažila přimět Kanadu ke stejnému kroku. Povinnost získat k návštěvě ČSFR vízum měli Kanaďané opět od srpna 1991 a tento stav platil i po vzniku samostatné ČR.

1. dubna 1996 - Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany, o den později učinila stejný krok i Česká republika. Během tohoto roku požádalo o azyl v Kanadě 148 občanů.

Srpen 1997 - Po odvysílání reportáže v pořadu TV Nova Na vlastní oči, která přibližovala osudy ostravských Romů v Kanadě, se o možnosti vystěhovat se do Kanady začalo zajímat mnoho Romů, zejména z Ostravy. Situací se zabývala česká vláda.

8. října 1997 - Kanada obnovila vízovou povinnost pro občany České republiky. Během roku 1997 požádalo v Kanadě o azyl 1221 lidí z ČR.

1. dubna 2001 - Česká republika zavedla v reakci na kanadské opatření z října 1997 vízovou povinnost pro kanadské občany.

1. května 2004 - Se vstupem ČR do EU byla zrušena vízová povinnost pro občany Kanady.

1. listopadu 2007 - Kanada podruhé zrušila vízovou povinnost pro občany České republiky.

Leden až duben 2009 - Od ledna do dubna přiletělo do Kanady podle kanadského deníku The Sun 1077 českých Romů, žádajících o azyl. V roce 2008 požádalo o status uprchlíka 853 občanů z ČR.

1. července 2009 - Kanadští představitelé vážně varovali českou diplomacii, že v nejbližších dnech mohou kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl opět zavést vízový režim. Potvrdil to ministr zahraničí Jan Kohout. O situaci krátce předtím jednal v Praze s kanadským ministrem pro migraci Jasonem Kenneyem.

3. července 2009 - Kvůli hrozbě zavedení víz ministr Kohout telefonoval svému kanadskému protějšku Lawrenci Cannonovi. Uvedl, že nepadlo žádné datum ani přesné rozhodnutí.

7. července 2009 - Kanada zatím víza nezavedla. Praha podle ministra Kohouta pokračuje v diplomatickém tlaku. Podle kanadského velvyslanectví je Česko se 1720 žadateli o azyl na druhém místě za Mexikem. Kanada loni a za první čtyři měsíce letošního roku udělila azyl 132 českým žadatelům.

12. července 2009 - Vyjednávání podle ministra zahraničí Kohouta přinesla obrat, Kanada poté, co do diskusí zasáhla Evropská komise, znejistěla. Víza podle něj mohou být zavedena, ale ne v nejbližších dnech (uvažovaným termínem bylo úterý 14. července). Narostla prý pravděpodobnost, že dojde k úpravě jiným režimem - například elektronickými registracemi či kontrolami na letištích.

Kanadské velvyslanectví nedávno informovalo o tom, že Kanada loni a za první čtyři měsíce letošního roku udělila azyl 132 českým žadatelům. Rada pro přistěhovalectví a uprchlíky za tu dobu stihla projednat a uzavřít 334 českých žádostí, z toho většinu zamítla. 

Úřady ovšem zatím projednaly jen zlomek z celkem 2581 českých žádostí. Čeští občané letos v prvním pololetí podali v Kanadě druhý nejvyšší počet žádostí o azyl. Do Kanady jezdí z Česka vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci. Jiné informace ovšem hovoří o tom, že odjezdy českých občanů jsou organizované, někteří lidé si z nich udělali podnikání a žadatelé zneužívají tamní systém.