Vyjednávání s Kanadou přinesla podle ministra zahraničí Jana Kohouta obrat v otázce zavedení víz. "Kanada znejistěla," řekl Kohout v televizních Otázkách Václava Moravce.

Původně se spekulovalo o tom, že Kanada zavede vízovou povinnost pro české občany od úterý. Teď to ale tak nevypadá. Praha podle Kohouta "nemá žádnou indikaci, že by se Ottawa k zavedení víz chystala".

"(Víza) mohou být zavedena, ale ne v nejbližších dnech," dodal ministr. Důležitým argumentem pro určitou změnu kanadského postoje prý bylo to, když do diskusí zasáhla Evropská komise. Ta Kanadě pohrozila, že v případě zavedení víz pro české občany by mohla být zavedena i víza pro občany Kanady a to ve všech zemích Evropské unie.

Kanada se však myšlenek na regulaci počtu žadatelů o azyl nevzdává. Narostla prý pravděpodobnost, že dojde k úpravě jiným režimem - například elektronickými registracemi či kontrolami na letištích.

V posledních týdnech se podle Kohouta ukazuje, že počet českých žadatelů o azyl v Kanadě klesá, a naopak že Romové, kteří v Kanadě požádali o azyl, mají v úmyslu se do Česka vrátit.