Jednání mezi Prahou a Ottawou o případném znovuzavedení vízového styku budou pokračovat do konce tohoto a začátku příštího týdne. Podle diplomatických zdrojů by měla Kanada rozhodnout příští úterý, znovuzavedení vízové povinnosti zrušené v roce 2007 zvažuje kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z ČR. Do vyjednávání zapojilo Česko i Evropskou komisi, její předseda José Barroso má na toto téma jednat s Kanaďany na okraji summitu G8 v italské Aquile.

Šéf české diplomacie Jan Kohout však výsledky nevidí příliš optimisticky. Kanada podle něj svou mediální politikou naznačuje, že k zavedení víz nakonec přistoupí.

Kohout chce o informacích, podle kterých se romská emigrace stala předmětem obchodu, v nejbližších dnech hovořit s ministrem vnitra Martinem Pecinou a ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem.

Řešením, které by mohlo pomoci zastavit příliv českých žadatelů o azyl, by podle ČTK mohlo být i zavedení předběžných letištních kontrol v Praze. Ty se osvědčily začátkem tohoto století, kdy vesměs Romové žádali hromadně o azyl v Británii. Tehdy ještě Česko nebylo členem EU a také Londýn, stejně jako nyní Ottawa, hrozil kvůli žadatelům zavedením víz.

O letištních kontrolách jako o jedné z možností, jak snížit počty žadatelů o azyl, se podle informací ČTK z vlády hovoří v diplomatických kruzích. Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka to ale odmítl potvrdit.

Černínský palác každopádně usiluje například o uzavření česko-kanadské dohody o uznání země bezpečného původu, která by znemožnila udělovat azyl Čechovi. Podle bývalého šéfa české diplomacie Cyrila Svobody (KDU-ČSL) je Kanada jediná země na světě, která uděluje azyl českým občanům.

Britové zavedli kontroly v Ruzyni v červenci 2001 na základě česko-britské smlouvy. Všichni cestující mířící za kanál La Manche museli objasňovat důvod své cesty, prověřovali je pracovníci britského imigračního úřadu. Pokud pojali podezření, že na ostrovech hodlají žádat o azyl, neumožnili jim odletět. Například odmítali kolem stovky i více lidí měsíčně.

Čeští diplomaté svým partnerům v Kanadě vysvětlují, že zavedení víz by bylo chybou. Kohout už dříve uvedl, že Kanaďanům také nabídli uzavření vzájemné dohody o uznání bezpečné země původu. To by udělení azylu Čechovi v Kanadě znemožnilo. Podle Kohouta reaguje Kanada příliš ostře, Praha hledá řešení, které by nepostihovalo české občany plošně.

Ve hře je podle Kohouta například zavedení kontrol na letištích a řada dalších měkčích opatření, než zrušení bezvízového styku. Kontroly na letištích se osvědčily začátkem tohoto století, kdy vesměs Romové žádali hromadně o azyl v Británii. Tehdy ještě Česko nebylo členem EU a také Londýn, stejně jako nyní Ottawa, hrozil kvůli žadatelům zavedením víz.

Už dříve Kohout řekl, že pokud opravdu víza budou, Češi nebudou váhat požádat o pomoc EU a volat po odvetném vízovém opatření vůči Kanadě v rámci celé EU. Praha sama by reagovala zřejmě zavedením víz pro diplomaty a držitele služebních pasů.

Kanada zvažuje o snížení sociálních výhod

Na letišti ale britští imigrační úředníci nebyli stále, kontroly cestujících zaváděl Londýn nepravidelně čas od času jako prevenci nelegální migrace. Opatřením snížil počet žadatelů na minimum, i když bylo často kritizováno politiky i ochránci lidských práv. Definitivně britské kontroly skončily po českém vstupu do EU v roce 2004.

Kanada už jednou hromadnému odchodu hlavně Romů čelila. Zavedla kvůli tomu v roce 1997 vízovou povinnost pro české turisty. Zrušila ji až o deset let později. Od té doby ovšem opět roste počet žadatelů z Česka, za loňský rok a od ledna do dubna jich tamní úřady evidují celkem 2581. Za stejnou dobu získalo azyl 132 Čechů. Kanadská rada pro přistěhovalectví a uprchlíky ale stihla projednat a uzavřít jen 334 českých žádostí. Většinu z nich zamítla.

Čeští Romové si v Česku stěžují na diskriminaci. Na druhé straně se objevily informace, že jejich odchod je organizovaný a někteří lidé na něm vydělávají. Kanada sama prý zvažuje, že sníží sociální výhody žadatelů, kteří čekají na vyřízení své žádosti o azyl. Premiér Stephen Harper s tím ale údajně s ohledem na domácí politické potíže váhá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist