Jeseník nad Odrou, město, ve kterém během středečních a čtvrtečních katastrofálních záplav zahynulo nejvíc lidí (tři), si poprvé od začátku povodně oddechl. Voda začala klesat a opadla dokonce natolik, že ulice města jsou už zčásti průjezdné.

Obec tak může rozvážet potraviny lidem, kteří odmítli evakuaci a zůstali ve svých domech.

"V tuto chvíli je pro nás prioritou odklidit nánosy a obec postupně vyčistit," řekl agentuře ČTK jesenický místostarosta Libor Macháč.

Zlom, na který čekali 

Je to zlom, ve který jeseničtí doufali. Ještě pár hodin předtím, ve tři odpoledne, bylo město neprodyšně uzavřené. Policie uzavřela všechny vjezdy a pouštěla jen místní. Hasiči s policisty na člunech pátrali v zatopené obci po dalších možných obětech. V centru vyrostl improvizovaný tábor, ze kterého koordinuje práce záchranářů a kde vznikla také ošetřovna.

Voda z rozlitých toků zaplavila v Jeseníku nad Odrou desítky domů. Asi šest jich zničila natolik, že z nich zůstala jen polovina.

"V současné době už ve většině domů voda není. Zůstává jen v těch, které jsou u hladiny toku. Hlavně že už je celá obec průjezdná," popsal situaci místostarosta.

Všechny domy v Jeseníku jsou podle něho už dostupné po silnicích. "Ze zaplavených domů je třeba odvézt veškerý zničený nábytek. Jezdí tu dva až tři bagry a tatrovky, které vše odváží na centrální skládku. Nejdůležitější je teď vesnici vyčistit," řekl Macháč.

Bratři zachránili matku, sebe ne

O život přišli v Jeseníku dva bratři přibližně ve věku 50 let, kteří se pokoušeli zachránit svou tonoucí matku. V okamžiku, kdy ji dostali do vyššího patra domu, jim proud vody zavřel dveře, a sami se tak už do bezpečí nedostali. Třetí obětí v této obci je dvaadevadesátiletá žena, která údajně podlehla srdeční zástavě.

Na severní a střední Moravě si záplavy vyžádaly celkem deset obětí.

Reportér HN, který se dostal do Jeseníku ještě v době, kdy město bylo uzavřeno, popsal situaci jako "opravdu problematickou". "Desítky místních domů jsou poškozené. Část obce je ještě pořád pod vodou a úplně všude je samé bláto," popsal místo kolem čtvrté hodiny. "Je to horší, než v roce 1997," říkali mu místní.

Na řadě míst v Jeseníku jsou stále vidět poházená zdevastovaná auta, která často leží na střeše a daleko od silnic. "Muselo jít o opravdu silný proud, aby něco takového dokázal," popisoval dál situaci v Jeseníku nad Odrou náš reportér.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist