Popularita šéfa ČSSD Jiřího Paroubka se za poslední čtvrtrok propadla nejvíce ze sledovaných politiků. Podle agentury STEM ho v červnu příznivě hodnotilo 35 procent lidí, zatímco v březnu jich bylo 45 procent.

Mezi pěti nejpopulárnějšími politiky se naopak ocitli dva lidé spojení s novou stranou TOP 09 - druhý je exministr zahraničí Karel Schwarzenberg a čtvrtý exministr financí Miroslav Kalousek. Nejpopulárnější je stále místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Mezi pěti nejpopulárnějšími politiky v zemi jsou nyní podle STEMu kromě Sobotky, Schwarzenberga a Kalouska ještě pražský primátor Pavel Bém (ODS) a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Pohoršuje si i Bursík 

Paroubkova obliba trvale klesá od loňského listopadu, kdy ho příznivě hodnotilo 46 procent lidí. V lednu a březnu to bylo 45 procent lidí. Pak jeho obliba klesla na nynějších 35 procent lidí.

Průzkum probíhal podle analytiků STEMu "v emocionálním ovzduší" zhruba týden po volbách do Evropského parlamentu, které chtěla Paroubkova ČSSD vyhrát, ale nakonec poměrně výrazně zaostala za hlavním rivalem ODS.

Kromě Paroubka si hodně pohoršil i bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík, kterého v březnu příznivě hodnotilo 29 procent lidí, nyní to je o pět procent méně. Rozdíl oproti Paroubkovi je ale v tom, že Bursíkova obliba mezi lidmi trvale klesá už od února 2007, kdy ho příznivě hodnotilo 54 procent lidí.

"Paroubkova" agentura

Agentura STEM sleduje popularitu politiků dlouhodobě. Podle Paroubka jsou STEM spolu s CVVM nejdůvěryhodnější agentury.

Právě u STEMu si Paroubek nechává vypracovávát průzkumy na rozličná témata, od volebních preferencí a modelů přes analýzy toho, jaká témata voliče ČSSD zajímají až po to, jak se jednotliví představitelé strany lidem líbí v televizi.

"Neexistuje společenský jev, v němž bychom neznali společenské trendy," pochvaloval si před časem Paroubek spolupráci se STEMem.