Zástupci několika malých stran stojících napravo od středu politického spektra v neděli jednali o možné spolupráci při přípravě na říjnové předčasné parlamentní volby. Konferenci svolala strana Věci veřejné (VV)

Účastnili se jí zástupci euroskeptické Strany svobodných občanů (SSO) a SNK-ED (Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté). Výsledky nedávných eurovoleb podle nich ukázaly, že lidé chtějí volit pravicovou alternativu k velkým parlamentním stranám, jejich hlasy se ale kvůli roztříštěnosti ztrácejí.

"Naším cílem bude účelové spojenectví, které není jen slepencem, ale kde dojde ke shodě na těch zásadních programových věcech," řekl předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

Strany VV, SNK-ED a SSO chtějí sestavit společnou kandidátku v případě, že se shodnou na konkrétních programových bodech. "Rozhodně nepůjdeme do voleb bez společného konzistentního programu," prohlásil novinář Radek John, který kandiduje na post předsedy Věcí veřejných. V takovém případě by se strany také musely vzdát dosavadních názvů. Společná kandidátka by mohla nést název Občanské fórum 09 - právě tak Věci veřejné pojmenovaly nedělní konferenci. "Všichni mají vůli k dalšímu jednání, dodal John.

Strany se shodly: Proti komunismu a úsporný stát

Zástupci malých stran dohodli na sedmi základních východiscích případného společného programu. Společně odmítají návrat komunistů k moci v jakékoli podobě, chtějí prosazovat úsporný a efektivní stát, zamezit zneužívání veřejných funkcí, podpořit přímou demokracii a větší zodpovědnost politiků a prosazovat rozumnou zelenou politiku. Chtějí také vlivnou Českou republiku v efektivní Evropské unii a odmítají extremismus a populismus.

Ke konferenci byla přizvána i Evropská demokratická strana bývalé europoslankyně Jany Hybáškové, nově vzniklé společenství TOP 09 Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga a hnutí Suverenita Jany Bobošíkové. Ta byla v eurovolbách nejblíže překonání potřebné pětiprocentní hranice.

Téměř deset procent hlasů

Jednání budou pokračovat v dalších týdnech. Aby měl společný postup před blízkými volbami vůbec smysl, musí být podle Johna ukončeno nejpozději za tři týdny až měsíc.

Prostý součet hlasů pro Věci veřejné, SNK-ED, Evropskou demokratickou stranou bývalé europoslankyně Jany Hybáškové a Starostů a nezávislých tvoří 9,74 procenta, tedy více, než je potřeba pro vstup do parlamentu.