Záruky pro Irsko dohodnuté za českého předsednictví na summitu EU v Bruselu podle prezidenta Václava Klause mění Lisabonskou smlouvu. Klaus považuje za hloupost, že politici EU tvrdí opak. Postup unie je úsměvný a nedůstojný, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas a dnešní Právo.
Klaus už před summitem vyjádřil názor, že dokument o garancích pro Irsko by měl schválit český parlament, protože mění charakter lisabonské smlouvy.
Premiér Jan Fischer s ním nesouhlasil a uvedl, že jde o mezinárodní smlouvu vládního typu, a ratifikace v parlamentu není tedy nutná.
Klaus chce blokovat postup vlády na summitu, kabinet ale neuznal jeho argument - čtěte ZDE
Nepočítali jste s Klausem. Chyba, psal Le Figaro před summitem EU - čtěte ZDE
Dohoda o ústupcích otevírá v Irsku cestu k druhému referendu o Lisabonské smlouvě. Dokument, který by měl být nástupcem odmítnuté euroústavy, Irové v prvním referendu loni v červnu odmítli.
Klaus Lisabon zatím nepodepsal
"Žáček první třídy ví, že je to změna lisabonské smlouvy," řekl Klaus, jenž patří k nejtvrdším odpůrcům smlouvy v Evropě.
Dokument, který ratifikovaly po mnoha odkladech obě komory českého parlamentu, prezident nepodepsal, takže jeho ratifikace v Česku není ukončena. Některá evropská média v pátek spekulovala, že Klaus dohodu o garancích pro Irsko využije jako záminku k odmítnutí podpisu Lisabonu.
"Je to pro mě úsměvné a hlavně nedůstojné. Protože ta kvadratura kruhu, která vzniká v EU, v Bruselu a u které české předsednictví tak vehementně a intenzivně asistuje, je podle mého názoru nedůstojná. My všichni víme, že kvadratura kruhu není možná, nicméně přesně o to se pokusily tyto země. Říkat na jedné straně, že se tím slibem nemění nic na lisabonské smlouvě, je hloupost," řekl Klaus.
"Je to změna. A ne že ne"
"Ač je ve smlouvě napsáno, že zdaleka všechny země nebudou mít svého komisaře, tak teď se najednou slibuje, že budou. Každý normální člověk, žáček první třídy, ví, že to je změna lisabonské smlouvy a že ji někdo slibuje. Takže je to změna," dodal.
Klaus se o víkendu v srbském Novém Sadu účastní schůzky středoevropských prezidentů. Ti se podle něho dívají na rozhodnutí unie s jistým údivem. "Musím říci, že jeden z prezidentů novější členské země EU říkal: já jsem sice ratifikoval svým podpisem lisabonskou smlouvu, ale kdybych viděl, co se dnes děje, tak bych si to možná rozmyslel. To je známka, že leckdo se začíná na to dívat trošičku jinak, což vítám," poznamenal Klaus.
Irská vláda přijetím záruk, že nebude ohrožena tradiční irská neutralita či národní svrchovanost ve věci daní nebo potratů, podmiňovala uspořádání nového referenda o smlouvě. Lisabonská smlouva, která má reformovat rozšiřující se unii, může vstoupit v platnost jedině tehdy, pokud ji schválí všechny členské země.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist