Pražský vrchní soud udělil bývalému šéfovi Kreditní a průmyslové banky (KPB) Antonínu Moravcovi za porušování povinností při správě cizího majetku čtyřletý trest.

Moravec jako generální ředitel KPB půjčil v roce 1992 své společnosti Amex přes 191 milionů korun, ačkoliv věděl, že firma nebude schopna úvěr splatit. Další jeho skutky musí znovu projednat prvoinstanční soud.

Moravec musí podle pravomocného rozsudku také zaplatit pokutu ve výši jeden milion korun a nesmí po dobu pěti let pracovat ve statutárních orgánech bank.

Případ bývalého ředitele KPB však zatím nekončí. Prvoinstanční soud se bude muset zabývat ještě dalšími Moravcovými skutky, které se mu loni v září nepodařilo prokázat. Žaloba viní Moravce ještě z poškozování věřitele.

Moravec pracovníkům KPB sliboval, že jeho firma bude za úvěr ručit majetkem, který nikdy neměla. Z úvěru pak zaplatil nejen dluhy Amexu, ale i svých dalších společností.

Odsouzený svou vinu od začátku popíral. Tvrdil, že jeho činnost byla na svou dobu standardní. Problémy mu prý přinesla až jeho politická angažovanost v KDU-ČSL.

Kvůli špatnému hospodaření Kreditní a průmyslové banky, která zanechala dluhy asi 3,5 miliardy korun, uvalila Česká národní banka na KPB v roce 1993 nucenou správu. O dva roky později se KPB ocitla v konkurzu. Událost zasáhla i politickou scénu - od banky si totiž půjčily peníze KDU-ČSL a ODA.

Související