Pravicoví senátoři poslali zpět do sněmovny oba návrhy, které mění systém zdravotnických poplatků. Plán ČSSD na omezení, stejně jako záměr komunistů na zrušení regulačních poplatků, tak levici v senátu nevyšel.

Senát oba návrhy opatřil paragrafy, které zachovávají platby za recepty či návštěvy lékaře ve stávající výši. Namísto omezování poplatků horní komora nabídla snížení cen léčiv o pět procent a očkování proti pneumokokovi a TBC hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Podle sociálních demokratů tím ale senátoři ODS matou veřejnost a zastírají skutečnou podstatu návrhů. Oba se dokumenty vracejí poslancům se zcela totožnými připomínkami.

Ve sněmovně půjde o vše

Levicoví poslanci jsou není ve sněmovně postavena před otázku buď a nebo. Na jedné straně mohou návrh senátu schválit a dopřát tím rodičům úsporu osmi a půl tisíce korun za očkování pro děti, druhou možností je, že se pokusí výtky senátu přehlasovat, čímž ovšem prosadí změny poplatků na úkor hrazení drahého očkování.

ČSSD chce hlasy komunistů i lidovců

Podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha jeho strana senátní návrh odmítne a pokusí se opětovně prosadit buď úplné zrušení poplatků, nebo jejich omezení.

Kromě hlasů komunistů se přitom budou sociální demokraté patrně opírat i poslance KDU-ČSL. "Tam vypadá, že by k určitým dohodám také mohlo dojít," komentoval Rath eventuální spolupráci s lidovci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist