Krátce poté, co vláda vybavila premiéra Jana Fischera mandátem k jednání na klíčovém summitu EU ve čtvrtek a v pátek, důrazně upozornil prezident Václav Klaus, že bude tento postup blokovat. Podle jeho názoru je totiž v rozporu s Ústavou.

Klausovi je přesvědčen, že balíček nachystaný pro Irsko, který má přimět tuto zemi k souhlasu s Lisabonskou smlouvou, vyžaduje ratifikaci českým parlamentem. A Klaus si není jistý, zda s touto ratifikací vůbec Fischer počítá.

"Sjednání v jiné formě (než s ratifikací parlamentem - pozn. red.) bych nemohl akceptovat," píše Klaus v závěru dopisu premiérovi (ZDE je jeho TEXT), který prezident zveřejnil na svých stránkách.

Ministr pro EU Štefan Füle ale v Senátu řekl, že dokument bude mít povahu vládní smlouvy, pro níž není nutná další ratifikace v parlamentu. Stejný názor vyjádřil kabinet na svých stránkách www.vlada.cz.

Co slíbí EU Irsku?

Čím chce unie přesvědčit Iry, aby přijali Lisabon?

Premiér Fischer v roli předsedajícího Eu nabídne jediné zemi, která dosud v referendu vetovala Lisabon, jisté záruky. Ty mají Irsku zajistit, že lisabonská smlouva se nijak nedotkne jeho zákonů, které zakazují potraty, a že se nijak nemění dosavadní kompetence EU ve vztahu k irským daním. Pro případnou účast Irska ve vojenských operacích bude nadále třeba mandátu OSN, souhlasu irské vlády i parlamentu. Irsko si navíc prosadilo deklaraci, že lisabonská smlouva si klade za cíl hospodářský růst, plnou zaměstnanost a sociální pokrok.

Klaus tak přišel s nečekaným krokem, který může komplikovat detailní práci diplomatů v příštích dvou dnech. Na nich závisí jeden z vrcholů čtvrteční schůzky EU: bez shody na tom, jakou formou budou přijaty záruky pro Irsko, se nedá uspořádat druhé referendum o Lisabonské smlouvě.

 

Přečtěte si dopis Václava Klause premiéru Fischerovi

Vážený pane předsedo vlády,

Kanceláři prezidenta republiky byl v úterý 16. června 2009 doručen materiál pro schůzi vlády „Návrh na přijetí Rozhodnutí hlav států a předsedů vlád 27 členských státu EU zasedajících v Evropské radě ve vztahu k obavám irského lidu týkajícím se Lisabonské smlouvy" - jedná se o smlouvu, která má učinit právně závaznými tzv. záruky pro Irsko.

Tato mezinárodní smlouva je mezinárodní smlouvou politickou ve smyslu čl. 49 Ústavy, a jako taková vyžaduje souhlas Parlamentu. Proto ji není možné sjednat jako vládní smlouvu a lze ji podepsat pouze s výhradou ratifikace.

Znamená to, že hodláte požádat o plnou moc pro Vás ke sjednání této smlouvy s výhradou ratifikace? Sjednání v jiné formě by bylo v rozporu s článkem 49 Ústavy České republiky a takový postup bych nemohl akceptovat.

S pozdravem

Václav Klaus

V Praze dne 16. června 2009

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist