Asi třicet lidí vpodvečer demonstrovalo u čínské ambasády v Praze Dejvicích. Demonstranti požadovali vyšetření masakru na náměstí Tchien-an-men v Pekingu, při kterém před dvaceti lety zahynulo na 1300 lidí požadujících demokratizaci země. Čtvrteční akci svolala organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

V 17:30 pořadatelé odhalili velkou tabuli, která pojmenovávala ohraničený prostor poblíž velvyslanectví symbolicky jako náměstí Tchien-an-men. Prostor symbolického náměstí Nebeského klidu, jak zní český překlad čínského názvu, byl ohrazen dopravními zábranami. Na nich byla improvizovaná výstava fotografií, přibližující dvacet let staré události.

Vzkazy do hlavně tanku

Aktivisté AI před velvyslanectvím vymodelovali z papíru tank, který měl připomínat vojenskou techniku, s níž armáda proti čínským studentům usilujícím o demokratické změny v Číně zasahovala. Do jeho hlavně mohli účastníci vkládat na bílých a červených lístcích s kresbami růží vzkazy čínským představitelům, které aktivisté AI později předali ambasádě.
 
Policisté dohlíželi jak na bezpečný průběh demonstrace, tak na klid velvyslanectví. Demonstrace se ale odehrála bez incidentu. Účastníci se v klidu rozešli po 19:00.

Události v Pekingu v roce 1989 si ve čtvrtek připomínají v mnoha zemích světa. Na náměstí Tchien-an-men, které bylo tehdy několik týdnů střediskem studentských prodemokratických demonstrací, vjely 4. června 1989 před úsvitem tanky a armáda hnutí krvavě potlačila. Přes jisté politické uvolnění v Číně nebyl masakr dosud vyšetřen a nikdo za něj nebyl potrestán.