Prezident Václav Klaus půjde v sobotu odevzdat svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu. V úterý přitom Klaus tytéž volby označil za zbytečné.

Ve čtvrtek v rozhovoru pro Český rozhlas už ale prezident mluvil jinak. Ocenil, že v Česku kandidují nové strany, pro něž je důležité další směřování Evropské unie. ODS a ČSSD vedly sice vyhrocenou kampaň o vnitřní politice, pokud jde však o evropská témata plují stejným směrem, uvedl prezident. Známý odpůrce Lisabonské smlouvy řekl, že volby mohou být jistým referendem o tomto dokumentu.

"Tyto volby nejsou o vnitropolitických tématech. Jsou o evropské integraci, jsou o tom, jestli chceme nadále bojovat za zájmy naší republiky, nebo zda chceme svou suverenitu v podstatě beze zbytku odevzdat bruselské byrokracii," prohlásil Klaus o "zbytečných" volbách.

ČSSD a ODS plují na stejné lodi

Kampaň k volbám do Evropského parlamentu označil prezident za zvláštní a neuvěřitelně vyhrocenou. Podle něho se tvářila, jako by šlo o volby do Poslanecké sněmovny a odehrávala se téměř výlučně v podobě války mezi ODS a ČSSD.

"Obě naše hlavní dominantní politické strany - abych použil jistý příměr, který jako vždycky kulhá - jsou v podstatě na stejné lodi, možná, že jsou na jiné palubě, ale plují stejným směrem. A proto myslím, že je dobře, že je určitá změna na naší politické scéně, uprázdněná místa zaujaly nové politické strany, pro které další směřování Evropské unie není jenom doplňkem k vnitropolitické realitě, ale v podstatě něčím úplně jiným," prohlásil.

Koho bude Klaus volit? Nabízí se Libertas.cz

Pro někoho budou volby podle Klause vlastně referendem o Lisabonské smlouvě, referendem, které bylo českým voličům odepřeno. "I když to možná tak přesně není, ale tenhle názor je určitě bližší pravdě, než jak vypadají kampaně našich standardních politických stran, pro které jsou tyto volby jen příležitostí k obvyklé výměně ataků jedné na druhou," řekl.

Sám prý bude volit podle toho, co si myslí, že je pro Českou republiku v rámci Evropské unie nejprospěšnější. Klausův blízký spolupracovník Petr Hájek tento týden řekl, že prezidentovy názory jsou totožné s postoji strany Libertas.cz, za kterou ve volbách do Evropského parlamentu kandiduje někdejší šéf televize Nova Vladimír Železný a bývalí poslanci ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel.

Jsou to "polovolby"

Klaus v úterý v Paříži označil volby do Evropského parlamentu za "polovolby", které je podle něj zbytečné organizovat. "Já bych bral v úvahu, kdyby jednotlivé parlamenty posílaly své zvolené poslance do těchto organizací a orgánů," řekl. "Národní stát je rozhodující institucí v Evropě, ne Brusel a Evropská komise," citovala AFP českého prezidenta. 

Jeho výrok kritizovala řada českých politiků, francouzský ministr Bernard Kouchner Klause dokonce obvinil ze snahy o "demolici Evropy".

 

Související