Předsedové ČSSD a ODS Jiří Paroubek a Mirek Topolánek se v nedělních Otázkách Václava Moravce přeli o to, kdo víc škodí české zahraniční politice.

"O žádném pozdvihování obočí nemůže být řeč," těmito slovy Paroubek odmítnul, že by pád vlády Mirka Topolánka uškodil Česku. "Místo těch lidí, kteří dělali evropské předsednictví, přišli naprostí profesionálové jako pánové Kohout, Füle a další."

Paroubek chválil zahraniční politiku ČSSD. "Zatímco ODS odchází na periferii Evropy, tak naši poslanci budou vytvářet evropskou politiku." A ironicky mluvil o politice ODS. "Pane předsedo, oceňuji dokonce velice vaši práci v evropské radě. Protože se nic od vás nečekalo, jsem překvapen."

Naproti tomu Topolánek několikrát označil pád vlády za nepochopitelný krok ze strany opozice.

Topolánek se vyjádřil také ke svým sobotním slovům, podle nichž je Lisabonská smlouva mrtvá. "Mám na ten dokument po celých pět let velmi podobný, konzistentní názor," tvrdil Topolánek. A dodal, že přes tento názor pro ratifikaci dokumentu hlasuje. A přes všechny výhrady by ho měl podepsat i prezident Václav Klaus.

"Zkrátka jste měl včera euroskeptický den, byl tady pan Cameron," komentoval Topolánkova sobotní slova Paroubek.

Papalášské chování a vajíčka

Oba předsedové se vrátili také k nedávným vajíčkovým útokům na mítincích ČSSD. "Myslím si, že jste to tím svým papalášským chováním vyvolali," řekl Topolánek.

Paroubek se naopak zastavil u toho, že zatímco na mítincích Dělnické strany je podle něho bezpečnost zajištěna, s akcemi ČSSD si policie těžkou hlavu nedělá.

"To vypadá, jako by někdo na tom policejním prezidiu považoval Dělnickou stranu za víc nóbl než sociální demokracii," prohlásil Paroubek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist