Téměř tři týdny trvající série "vajíčkových útoků" na předvolební mítincích ČSSD ve středu vyvrcholila v Praze na Smíchově. Odpůrci sociální demokracie tam zasypali stranické vedení v čele s Jiřím Paroubkem sprškou vajec.

"Je to nechutné. Nemáte argumenty," domlouval zpočátku předseda strany Jiří Paroubek davu. Nic ale nepomohlo. Stovky lidí se tísnily před oranžovým stánkem a pódium plné představitelů ČSSD připomínalo střelnici pro vrhače vajec. Tentokrát jich létalo vzduchem několik set během pár minut.

Funkcionáři ČSSD nastoupení na pódiu se bubnové palbě nebránili. Pouze středočeský hejtman David Rath se schovával za oranžový deštník. 

ČSSD v souvislosti s incidenty hovoří o "fašizoidních útocích", proti podobným iniciativám se však vyslovili také prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer.

"Apeluji na všechny politiky, na všechny politické strany a všechny slušné občany v této zemi, aby veřejně odmítli tyto nebezpečné tendence a zabránili jim. Jde o víc, než si v této chvíli možná uvědomujeme. Jde o demokracii," uvedl Klaus v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Premiér Jan Fischer prohlásil, že soustavné rozbíjení mítinků demokratických stran je něco v normální zemi zcela nepřijatelného. K zastavení ataků sociálnědemokratických akcí vyzývá i ODS.

"Primitivní agrese" 

Občanští demokraté zároveň odmítají náznaky ČSSD, že jsou to právě oni, kdo za útoky stojí. Podle Paroubka ale ODS nese za tento "projev primitivní agrese" morální odpovědnost. Občanští demokraté tvrdí, že sociální demokraté využívají vypjaté atmosféry ve svůj prospěch a nepravdivým obviněním ODS.

Také na internetovém serveru Facebook, kde se sdružovali Paroubkovi odpůrci, se po středečních událostech na Smíchově začaly objevovat kritiky podobných akcí. Někteří diskutéři se vyjádřili v tom smyslu, že to byla ubohost a že už odpůrci ČSSD zašli příliš daleko. Jiní si však dění na pražském Smíchově pochvalovali jako "parádní střelnici v Praze."

Na místě byli kromě "vajíčkových" atentátníků také lidé vyzbrojení transparenty. Mezi nimi převažovali odpůrci levice, s nápisy jako "neházejte vajíčka, volte radši ODS". Dav se uklidnil poté, co představitelé ČSSD opustili pódium.

Reuters: Neznámé násilí

V policejních služebnách skončilo celkem 16 lidí podezřelých z porušení shromažďovacího práva a veřejného pořádku, proti kterým bude zahájeno správní řízení. Podle Paroubkova odhadu útočníci způsobili škody na aparatuře ve výši 400 000 až 600 000 korun.

Šéf nejsilnější levicové strany je přesvědčen o tom, že byl porušen shromažďovací zákon a že policejní prezidium situaci nezvládlo. Kvůli mítinku byl na zhruba čtvrt hodiny uzavřen výstup z metra ve směru na křižovatku Anděl.

Útoky vajíčky ve středu zaznamenaly také zahraniční tiskové agentury. Agentura Reuters napsala, že "vajíčkové bombardování" je odrazem narůstajícího politického napětí ve středoevropské zemi, které přiživuje osobní rivalita mezi expremiérem Mirkem Topolánkem a levicovým lídrem Paroubkem.

Násilí při předvolební kampani bylo podle Reuters dosud v Česku, které se v roce 1989 dočkalo demokracie po 40 letech komunistického totalitního režimu, neznámým jevem.

Související