Kateřina Jacques stála u historického vstupu Strany zelených do parlamentu. Vedla její poslanecký klub a postavila se na stranu předsedy Martina Bursíka při vnitrostranických bojůvkách. Nyní namísto očekávané kandidatury v podzimních volbách do sněmovny usiluje ze druhého místa kandidátky o křeslo v Evropském parlamentu.

Co vede poslankyni Jacques ke kandidatuře v eurovolbách? Jaké jsou její vize?

Kateřina Jacques v pátek odpovídala na dotazy čtenářů iHNed.cz.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Francisco Pizzaro
Jste po čtyřech letech ve funkci poslankyne znechucena?
Dobrý den, hezké páteční dopoledne! Děkuji za první dotaz. Ve funkci nejsem čtyři, ale zatím jen tři roky - přesto to letí. Znechucena ani tak nejsem, spíš částečně zklamaná. Znechucena může být veřejnost a mám pro to plné pochopení. My, kteří se na celkovém obrazu - byť malým dílem - spolupodílíme, nemáme úplně právo o znechucení mluvit, naší povinností je snažit se o to, aby naše práce měla smysl. Snažím se lidi motivovat, aby přes všeobecné znechucení věnovali dění kolem sebe pozornost, protože zdá-li se nám, že už dnes je všechno špatně, dovoluji si upozornit, že může být ještě podstatně hůř - ať už se k moci budou drát komunisté nebo pravicoví extremisté - jako v posledních měsících.
Kateřina
Micina
Jak se díváte na převahu mužů v politice a co byste poradila ženám, které o vstupu uvazuji?
Převaha mužů v politice nedává smysl, je-li v populaci přibližně rovné zastoupení mužů i žen. Nevím, proč by se tato rovnováha neměla projevit také v politice i v jiných profesích (vyjma těch, které jsou řekněme fyzicky podmíněné - např. těžká fyzická práce), včetně rozhodovacích funkcí. A jak s politikou začít? Nejlépe spojením s nějakou politickou stranou. Důležitý je její program, ale také styl práce. Strana zelených zájem žen vítá, vytváří aktivně podmínky pro jejich uplatnění a na naší kandidátce do EP máme podíl žen a mužů přesně půl na půl.
Kateřina
Santus Hubertus
Domnivate se, ze vaše snaha o dodržovani lidských prav a autonomii Tibetu je smysluplna a vede ke konkrétním výsledkům?
Jedna věc je ptát se po výsledcích a jejich měřitelnosti, druhou věcí je morální povinnost, smysl pro spravedlnost. V otázce lidských práv zastávám druhý přístup, který už razil, jestli se nemýlím, Václav Havel: neptej se, kdy se dostaví výsledky a jednej v souladu se svým svědomím. Samotný dalajlama nás při posledním setkání ujišťoval, že veškeré - byť symbolické akce, smysl mají a jsou pro trpící lid úžasnou vzpruhou. Vědí, že se o ně svět zajímá.
Kateřina
Fantomas
Co plánujete dělat po konci aktivní politicke kariéry?
Zajímavé, na kolika chatech se mě ptá Fantomas :-). Dobrá vzpomínka na dětství... Nic neplánuji. Stačí, když budu dělat něco smysluplného a to může být ledacos...
Kateřina
Jarka Rich
Co říkáte podpore SZ od Vaclava Havla a tradici jeho “polibku smrti”?
Václav Havel nás podpořil již ve volbách v r. 2006 a od té doby jsme v poměrně dobrém kontaktu, on sleduje naši práci a já vítám možnost se s ním příležitostně radit. Jeho letošní podpora je proto logická. Navíc, v EP by nás měli reprezentovat lidé, kteří se vůči Evropě samoúčelně nevymezují, ale vyhledávají aktivní účast na jejím rozvoji. Strana zelených je v tuto chvíli jedinou skutečně proevropskou silou s nadějí na úspěch. A ten polibek "smrti"? Jeden z nejlepších - vážím si ho nesmírně! Skoro se chce zvolat - líbej mě víc...
Kateřina
Michaela M.
Podporuji vas vaše děti v politické draze? Zajimaji se o vasi práci?
Zajímají, ale jejich priority leží jinde: hudba, divadlo, film, kamarádi... Jsem jim vděčná za to, že moje trochu náročné povolání berou s lehkostí a tolerancí.
Kateřina
Radoslaw
Mate představu, kdo by mohl vest SZ po připadnem odchodu Martina Bursika?
Nemám. Nikdo však není nenahraditelný... říká se...
Kateřina
Tomas
Jak se člověk vyrovnava s popularitou (i tou negativni) srovnatelnou s hvezdami show-businessu?
Těžko. Navíc, nevěnuji se show-businessu a tak jeho pravidla příliš nezvládám. Chci dělat politiku, k tomu potřebuji voliče - bez nich nejen já - ale žádný politik - neexistuji. A jak už to bývá, když vás lidé neznají, těžko vás budou volit - volební program si čte jen malý zlomek. A tak to beru jako nutnou daň a nějak se s tím snažím poprat. Někdy lépe, jindy hůř...
Kateřina
Peter
Využíváte poslaneckých výhod? Jak investujete poslanecký plat?
Stručně: nevzala jsem si služební vůz, na který mám nárok, nevyužívám dopravu zdarma - platím si jízdenky a v Praze mám roční předplatné na MHD. Nejsem v žádných dozorčích radách ani jiných placených funkcích a část platu odvádím trvalými příkazy na činnost různých neziskových organizací. Tak asi tak...
Kateřina
Míla
Co budete dělat, když se nedostanete do evropského parlamentu?
To se uvidí.
Kateřina
Kateřina M.
Co říkáte na poměrně bezskrupulózní kampaň dvou největších stran?
Je to otřesné. Stamiliony vyhozené oknem - a to v době hospodářské krize. Navíc ta kampaň je cynická v tom, že je postavená téměř výhradně na domácích tématech, ačkoliv se jedná o evropské volby. A zdůrazňuji, že ani jedna z velkých stran to s Evropou nemyslí vážně: ČSSD to prokázala svržením vlády uprostřed předsednictví - to byl velký podraz na ČR a ODS zase vysílá do EP lidi, kteří tam již byli, nic prospěšného neudělali a jen se negativně vymezují - Zahradil proti Lisabonu, Fajmon proti EURU.
Kateřina
Krautwurm
Co Vás jako první napadne, když na Vás vybalím slovo "biomasa"?
Biomasa? Ta mi dala...
Kateřina
Holan Petr
Budete kandidovat v říjnu do sněmovny, pokud se nedostanete v červnu do europarlamentu?
Teď upíráme pozornost k nadcházejícím volbám do EP, dělám maximum pro náš úspěch. Ten rozhodne o dalším směřování...
Kateřina
Kyslík
Doporučila byste do Evropského parlamentu spíš sebe nebo kolegu Dusíka?
Jan Dusík, milý Kyslíku, je skvělý člověk a mimořádně schopný odborník s bohatou zkušeností v ochraně životního prostředí i evrospké administrativě. Proto jsem ráda, že vede naši kandidátku a proto si přeji, aby nás v EP zastupoval.
Kateřina
Milada Gajdová
Co si myslíte o náhubkovém zákonu? Stačí stručně ANO/NE a proč.
Chyba! Proto se ho snažím napravit - vláda v pondělí návrh na změnu posvětila - snad dostane rozum i potřebná část poslanců a poslankyň. O Senát si starost nedělám, tam na problém upozornili jako první.
Kateřina
Milan
Biomasa byla trapas, ael vyrovnala jste se s tím velice dobře. Předpokládám, že dneska už by vás Kraus nenachytal, ani kbyby vás probudil urpostřed noci. Nebo se mýlím?
Díky za uznání - řídím se heslem, co tě nezabije, to tě posílí... Takže se teď cítím silná a v oblasti vytápění biomasou vcelku poučená. Problém s tím zatraceným satirickým pořadem je jinde - tam vás dostanou na cokoliv - záleží na náhodě a také vaší momentální "formě". Moje byla ten černý pátek mizerná...
Kateřina
Jánošík
Je podle vás Klaus jenom takový euroskeptik nebo spíš psychicky narušený jedinec? Některé jeho výroky a činy svědčí podle mě spíš o druhé variantě, nemůžu si pomoct.
Postoje pana prezidenta jsou pro mě nepochopitelné věcně, víc mě však zaráží jeho neochota vnímat svůj úřad jako službu zemi a jejím občanům - on jde totiž mnohdy proti zájmům republiky. Jen připomínám, že Strana zelených přišla před rokem s jiným kandidátem na prezidentský úřad a je zřejmé, že kdyby byl býval zvolen Švejnar, mnohé na naší politické scéně by se od té doby odehrálo jinak - Jan Švejnar totiž umí naslouchat, respektuje odborné a vědecké poznatky a zájem země nadřazuje nad svůj osobní. To je nám teď ale platné jako...
Kateřina
Rudla
Nemáte obavy, že lidé ve volbách nerozliší SZ od dalších dvou zelených subjektů? Nakonec by to mohlo skončit tak, žea ani jedni nepřekročí pětiprocentní hranici.
To riziko existuje. A také je zřejmé, že nám oba účelově vzniklé subjekty ubírají cenné desetinky procent. Olga Zubová a její strana neusiluje o možnost realizovat zelenou politiku v EP, ale mimořádně finančně náročnou volební kampaní (její cena nebyla vyčíslena a Olga Zubová tento údaj tají)napomáhá Jiřímu Paroubkovi oslabovat Stranu zelených. Proč to dělá? To ví jen ona a její manžel, oba bývalí členové ČSSD. Zároveň je jasné, že kontinuitu a určité záruky nabízí pouze Strana zelených, která má jako jediná dlouholetou tradici, vybudovanou členskou základnu, kvalitní volební program a především pevné zakotvení u tzv. Evropských zelených (organizace všech zelených stran, které vycházejí z podobných principů a usilují o společné politické cíle). Věřím, že si voliči tyto souvislosti uvědomí a Stranu zelených - č. 26 - do EP vyšlou a zároveň připraví dobrou startovní pozici pro podzimní volby. Bez malých stran hrozí vážné riziko vzniku vlády komunistů s ČSSD. To bychom to dvacetileté výročí pádu komunismu pěkně oslavili...
Kateřina
Hana P.
Řekla byste že Paroubek si vajíčkovou ofenzivu vykoledoval svým chováním na politické scéně?
Jiří Paroubek schvaloval násilí na mladých lidech při brutálním policejním zásahu na CzechTek. Dodnes mu to nedokáži zapomenout a podobně na tom budou asi i jiní. Ivan Langer se coby opoziční poslanec pohoršoval a vykřikoval, že věc musí být vyšetřena. Když se stal ministrem vnitra a měl možnost hledat pravdu a zajistit spravedlnost, neudělal nic. Na moje opakované výzvy, které jsem mu jako poslankyně adresovala reagoval odmítavě, až nakonec sdělil, že věc je uzavřena. Je to jedno z nejhorších selhání politické reprezentace a také státu (šlo o policejní násilí) po roce 1989 a dnešní radikální postoje mladých lidí vidím v přímé souvislosti s touto křivdou.
Kateřina
Eva Skalická, Brno
Dobrý den. Jsem matka samoživitelka. Slyšela jsem, že prošel nějaký váš návrh na zjednodušení vymáhání výživného. Je to pravda a o čem je?
Ano. Od loňského srpna je v platnosti novela, kterou jsem předložila spolu s kolegy Kafkou (ODS) a Hovorkou (KDU-ČSL). Na jejím základě může rodič, který vymáhá výživné na dítě, požádat o pomoc orgán sociálně-právní ochrany dětí. Ten pomůže se sepsáním podání k soudu - to nebývá pro občany snadné a soudy pak mají tyto případy řešit přednostně. Státní orgány mají dále povinnost jednat s oběma rodiči, prodloužila se též lhůta pro vymáhání výživného: lze ho vymáhat deset let zpětně (oproti původním třem letům). Tato možnost se vztahuje nejen na nezletilé, ale i zletilé dítě, které by mělo být schopno vymáhat výživné samo. Pečující rodič také nemusí exekutorovi platit zálohy na náklady exekučního řízení. Ověřovala jsem si, jak novela funguje v praxi. Zdá se, že zlepšení přinesla. Především matky samoživitelky ji využívají a úřady jim vycházejí vstříc. Tématu se chci věnovat i do budoucna.
Kateřina
majka
Jsem jednoznačně pro jadernou energií. A co vy? Prosím o jednoznačné ano nebo ne.
NE! Není vyřešena koncovka palivového cyklu (ukládáni nebezpečného odpadu), existuje riziko havárie s nedozírnými důsledky a zcela nepřijatelná je naše závislost na dodávkách paliva z Ruska.
Kateřina
Blanka
Dobrý den, chci se zeptat zda se stále angažujete v otázce Tibetu? Děkuji za odpověď.
Ano. Jsem předsedkyní naší parlamentní Skupiny přátel Tibetu a v rámci možností dělám, co se dá. Navíc, v souvislosti s těmito aktivitami se setkávám s nesmírně zajímavými a milými lidmi... je to radost. Děkuji všem za dotazy, pokud jsem neodpověděla na vše, co Vás zajímalo, můžete se podívat na www.katerinajacques.cz, napsat mi email nebo se se mnou "spřátelit" na facebooku. Hezký den, příjemný víkend, Vaše Kateřina.
Kateřina

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist