Premiér Jan Fischer prohlásil po úterním jednání se skupinou zástupců významných českých veřejnoprávních i komerčních médií, že tzv. náhubkový zákon by měl být novelizován. Šéfredaktoři k tématu vytvoří expertní skupinu; práci na vládou připravované novele bude koordinovat ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
Fischerova úřednická vláda však novelu nechá jako "odkaz" politickému kabinetu, který ji ve Strakově akademii po říjnových parlamentních volbách nahradí. Nynějšího premiéra o zvážení nápravy sporné právní normy požádali šéfredaktoři několika českých médií na počátku tohoto měsíce.
"Vycházíme z toho, že zákon je účinný, platný, že ho respektujeme. Ale shledáváme důvody pro to, zapracovat na případné novele," prohlásil Fischer po jednání. Už v pondělí vláda souhlasila s poslaneckým návrhem novelizace zákona, který platí od počátku dubna. Zakazuje zveřejňování identity podezřelých a obětí některých trestných činů a či citace z policejních odposlechů. Média na něm kritizují především hrozící pětileté vězení či pětimilionovou pokutu.
Senát: Ať Ústavní soud přednostně projedná náhubkový zákon - čtěte ZDE
Vláda podpořila poslanecký návrh na změnu náhubkového zákona - čtěte ZDE
Osmi či devítičlenná expertní skupina sestavená ze zástupců médií by podle šéfa zpravodajství TV Nova Martina Ondráčka měla mít své hlavní připomínky připravené okolo 20. června. Tehdy by také mohla začít pracovat.
"Určitě to budou výhrady vůči extrémní kriminalizaci," uvedl příklad možných výtek šéfredaktor zpravodajství České televize Michal Petrov s poukazem na možné tresty. "Druhý bod je vůbec kriminalizace těch, kdo uveřejňují pravdivé informace. I tady očekávám posun zásadním směrem," dodal.
Dědictví pro příští vládu
Podle šéfredaktora Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Alexandra Píchy se velmi pravděpodobně vládě nepodaří připravit definitivní znění novely na poslední schůzi současné Poslanecké sněmovny v září a návrh tak převezme až z voleb vzešlý další kabinet.
"My všichni za média jsme řekli, že si pohlídáme, zda to nová vláda skutečně zohlední a jak bude celý ten legislativní proces probíhat," řekl novinářům po schůzce.
"Nakonec jsme se domluvili, že tento zákon zůstane tady na vládě v šuplíku, jako jakési politické dědictví této vlády. No a my se potom po předčasných volbách budeme nové vlády ptát, co je s tím zákonem," uvedl Ondráček. "My všichni za média jsme řekli, že si pohlídáme, zda to nová vláda skutečně zohlední a jak bude celý ten legislativní proces probíhat," řekl novinářům po schůzce Pícha.
Poslanci na média ohled nebrali
Sněmovna spornou normu, pro kterou se vžil název náhubkový zákon, schválila bez ohledu na kritiku médií a odborníků. Její rozhodnutí potvrdil podpisem prezident Václav Klaus. Zákon si vysloužil výtky i ze zahraničí. Bývá vnímán jako zásah do svobody projevu.
Původním záměrem bylo ochránit zejména dětské oběti trestných činů. Zákon měl zabránit tomu, aby se v novinách a v televizi objevovaly obličeje a citovala jména dětí, které unesl jeden z rodičů nebo které týrali jejich blízcí.
V souvislosti se takzvaným náhubkovým zákonem se také skupina senátorů obrátila na Ústavní soud. Celkem 34 z nich, tedy dvojnásobný počet, než je k podání stížnosti Ústavnímu soudu třeba, navrhuje v zákoně ponechat pouze zákaz zveřejnění osobních údajů obětí zločinů. Nadále má platit zejména v případě dětí a mladistvých. U dospělých se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist