Prioritou nového ministra dopravy Gustáva Slamečky bude zajistit chybějící peníze na dopravní stavby, především na dokončení pražského okruhu a dálnice D47 na severní Moravě. Slamečka to řekl při uvedení do funkce premiérem Janem Fischerem.

Slamečka chce peníze také na údržbu silnic a rozšíření informačního systému na dálnicích. V rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury chce zajistit "dostatečný prostor pro modernizaci dálnice D1". Zaměří se také na přípravu hybridního mýtného systému a jeho rozšíření z dálnic.

Fond v problémech 

Slamečka přešel do funkce ministra z pozice náměstka, kterým se stal letos v lednu po nástupu Petra Bendla do ministerské funkce. Od května 2007 je šéfem Státního fondu dopravní infrastruktury.

Právě fond dopravy se letos potýká s výpadkem daňových příjmů a mýtných plateb, celková ztráta by na konci roku mohla být 3,3 miliardy korun. Část původně plánovaného rozpočtu si navíc rozebraly jiné resorty.

Situací ve fondu dopravy, jehož rozpočet se aktuálně pohybuje kolem 100 miliard korun, se nedávno zabývala dosluhující Topolánkova vláda. Ta schválila půjčku přes osm miliard korun od Evropské investiční banky.

Česky zatím neumím 

Slamečka má slovenské občanství a na veřejnosti se vyjadřuje výhradně slovensky. Jak uvedl, v nejbližší době si chce požádat o české občanství. "Moje čeština není zatím na takové úrovni, abych ji mohl veřejně používat," řekl Slamečka, který letos v červnu oslaví 50. narozeniny.