Zrušení jeho přednášek zřejmě provětralo českým pravicovým extremistům peněženky.

Filip Vávra spojovaný s hnutím Národní odpor vybíral na demonstraci od příznivců krajní pravice peníze na právní pomoc pro Duka."Jsme ve finančním mínusu, takže kdo jste ještě nepřispěl, tak to teď udělejte," vyzýval Vávra na schodech ministerstva vnitra. Právě zde se kolem druhé odpolední sešlo několik desítek převážně hohlavých mladíků, aby "demonstrovali za svobodu slova," jak sami uvedli.

Jakmile Vávra sestoupil do shromážděného hloučku, natáhlo se k němu několik rukou, většina z nich třímala stokoruny či dvou set korunové bankovky. Ve Vávrově dlani se nakonec sešlo nějakých patnáct set. Jak velkou část finanční ztráty z návštěvy kontroverzního Američana to pokryje, Vávra neuvedl, vůči médiím příliš sdílný nebyl.

Na akci promluvil také neonacista Adam Berčík, který Dukovo zatčení odsoudil. Na sedm desítek radikálů se pak vydalo na pochod do centra města. Po hodině a půl pokojnou akci ukončili, policie proti nim nemusela zasahovat.

Devětapadesátiletého Dukea do Česka pozval právě Vávra; autorovi knihy Moje probuzení, která mimo jiné popírá existenci holocaustu, naplánoval sérii přednášek. Z těch však sešlo poté, co byl Duke v pátek zatčen českou policií, kvůli podezření z propagace a podpory hnutí potlačujících lidská práva. Po sobotní propuštění Duke obdržel výjezdní vízum a odjel do Rakouska.

"Je to člověk, který by mohl dodat ideologický background našim neonacistům," varoval Kocáb v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle něj byl postup vůči Dukeovi správný.