Policisté mohou chytat nebezpečné řidiče na nových rychlých motorkách. Ve středu si převzali sedmdesát policejních motorek, které jako první v Česku mají zabudované kamerové měřiče rychlosti. Jezdit budou především na hlavních silničních tazích kromě dálnic.

Motorky značky Yamaha, za které stát zaplatil 49,3 milionu korun, jsou ve stříbrněmodrém provedení, které se shoduje s novým designem služebních policejních vozů. Žádná z 290 motorek, které měla policie dosud ve vozovém parku, neměla ve své výbavě měřiče rychlosti ani kamerovou techniku.

Zařízení PolCam je schopno 36 hodin bez přerušení pořizovat videozáznam v dosahu do 50 metrů před motocyklem. Antiradary jej nejsou schopny odhalit. Technika poskytuje údaje o rychlosti projíždějících vozidel. Záznam lze pak počítačově zpracovat.

 

 

Nová technika by měla napomoci ke zlepšení dohledu nad silničním provozem a především nad neukázněnými motorkáři. Loni jich v Česku zemřelo 118. Motorkáři zavinili asi 2200 nehod. Jejich nejčastějším prohřeškem proti předpisům je rychlá jízda. Podle policistů se nekázeň motocyklistů zvyšuje stejně jako jejich nehodovost.

Motocykly Yamaha by měly sloužit pouze na hlavních silničních tazích vyjma dálnic. Tam budou policisté využívat nadále stroje firmy Honda. "Yamahy budou na klasickou hlídkovou činnost, hondy využíváme k rychlým přesunům na místa nehod na dálnicích s cílem kolizi vyřešit a komunikaci zprovoznit," vysvětlil ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Česká policie modernizuje vozový park. Před časem si převzala první část z celkem 3500 nových vozidel od mladoboleslavské Škody Auto. Stát za ně zaplatí 1,32 miliardy korun.