Miloslav Mrština, který byl několik let šéfem ČSSD v Královéhradeckém kraji a členem předsednictva strany, vlastnil v Náchodě veřejný dům Vyhlídka a před volbami v roce 2006 dostal podle listu MfDnes od ministrů za ČSSD státní příspěvky ve výši 5,2 milionu korun.

Mrštinu jeho straničtí kolegové navíc zaměstnali v dozorčí radě státního podniku Čepro. Vedení ČSSD se proti těmto informacím ohradilo a oznámilo, že zvažuje podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Kde skončily dotace 

Noviny uvedly, že do Mrštinova podniku šly dva státní příspěvky. Dotaci 1,32 milionu korun dostal v roce 2005 od ministerstva pro místní rozvoj, které tehdy vedl současný pardubický hejtman Radko Martínek. Druhý příspěvek ve výši téměř čtyř milionů korun putoval do podniku z ministerstva práce a sociálních věcí řízeného tehdy Zdeňkem Škromachem.

Příspěvky od státu podnikatel Mrština využil k rekonstrukci hotelu, který v současnosti už jako veřejný dům neslouží. To, že se v něm dříve erotické služby poskytovaly, Mrština přiznává: "Byl to takový slušný podnik. Chodili tam slušní lidé - inkognito."

Podle informací listu se o nevěstinec začala kvůli kuplířství zajímat policie, tak ho majitel přestavěl na hotel. Mrština ale nikdy stíhán nebyl, podnik tehdy neprovozoval on, nýbrž nájemce.

ČSSD vládne v krajích

Za dotace měla být v hotelu vybudována sauna, bazén s vířivkou a masérské studio, parkoviště s odpočívárnou pro cykloturisty, dětské hřiště a minigolfové dráhy. Po roce však úředníci zjistili, že Mrština peníze využil jinak.

Další dotaci dostal v roce 2006, dva dny předtím, než sociální demokraté museli po volbách ministerstva opustit. Tentokrát obdržel od Škromachova úřadu asi čtyři miliony korun na to, že v hotelu učil zdravotně postižené pracovat s počítačem.

Škromach přiznal, že do hotelu jezdil. Ale ne v noci 

Místopředseda ČSSD Škromach nevylučuje, že se s Mrštinou zná, popírá ale, že Mrštinovi dotacemi úmyslně pomáhal. "Jako ministr jsem o tom nevěděl," řekl Škromach.

Tehdejší premiér Jiří Paroubek v České televizi řekl, že o případu nic neví a zveřejnění případu považuje za mediální vyřizování účtů před víkendovým sjezdem strany.

Podle Mrštiny do jeho podniku jezdívali bývalí ministři Zdeněk Škromach a Jiří Rusnok, kteří to nepopírají. Škromach řekl, že se tam zastavoval, když měl cestu do Královéhradeckého kraje. Ve Vyhlídce však prý býval přes den, kdy dívky zřejmě nepracovaly. Rusnok uvedl, že hotel využívala ČSSD jako zázemí před volbami.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist