Středočeský hejtman David Rath se rozhodl, že u soudu zažaluje privatizaci deseti nemocnic prodaných v roce 2007 za vlády Petra Bendla z ODS. Rath si nechal zpracovat právní posudek, podle kterého při prodeji nebyly dodrženy všechny zákony a soud lze vyhrát.

V pondělí chce posudek předložit krajské radě, kde má ČSSD hlavní slovo a kde Rathův plán nejspíš hladce projde. Tím by se uskutečnil první konkrétní krok k faktickému zestátnění nemocnic, což je cíl, o němž Rath zatím jen mluvil.

"Je velmi pravděpodobné, že naši předchůdci prodali středočeské nemocnice nejen pod cenou, což tvrdíme od začátku, ale dokonce i protiprávně. Z právní analýzy pochopil jedno: Naši předchůdci ani neuměli prodat majetek nemocnic v souladu s platným zákonem," řekl HN David Rath.

Čtěte podrobnosti v exkluzivním rozhovoru s Davidem Rathem

Analýza nahrává Rathovi

Nezávislá právní analýza, kterou si nechal udělat u pražské advokátní kanceláře Vodičková a Vodičková, zpochybňuje privatizaci kvůli řadě závažných formálních chyb. Právníci například upozorňují na to, že krajská rada na Bendla chybně převedla právo podepisovat privatizační smlouvy. Noví vlastníci také podle analýzy v rozporu s privatizačními podmínkami nedoložili do konce roku 2008 na krajský úřad doklad, že opravdu proinvestovali částku, kterou slíbili.

Navíc je podle analýzy pravděpodobné, že měl cenu nemocnic stanovit soudní znalec, což se nestalo. "Smlouvy vykazují zásadní právní vady, pro které je nutné je považovat za neplatné," shrnuje advokátka a autorka analýzy Valerie Vodičková.

O největší hromadné privatizaci nemocnic v Česku Rath mluví jako o "krádeži" a posudek chce plně využít. "Na pondělním zasedání krajské rady budeme postupovat tak, jak nám radí právníci. Navrhnu, abychom podali žalobu na navrácení majetku," prohlašuje Rath.

Související

Podle Petra Bendla Rath nemá šanci. "Měli jsme najaté dvě advokátní kanceláře, které měly ručit za správnost prodeje. Byla to jedna z nejtransparentnějších privatizací, jaká v Česku proběhla," říká Bendl. Argumentuje i tím, že v privatizačních komisích seděli zástupci Transparency International, odboráři nebo zástupci zdravotních pojišťoven.

Kdyby Rath uspěl, stoupne jeho moc a bude moci lépe ukázat, co chce ČSSD udělat s celým zdravotnictvím. Rath slibuje, že do nemocnic dá víc peněz, zlepší služby a zvedne platy, i za cenu dluhů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist