S blížícím se datem, kdy Mirek Topolánek (a jeho vláda) převezmou vedení v Evropské unii, se začíná objevovat stále více znepokojivých poznámek, zda to Češi zvládnou.

Naposledy respektovaný deník Financial Times v pondělním vydání hodnotí francouzské předsednictví jako úspěšné, o to větší obavy dává najevo z Mirka Topolánka a především z jeho domácích potíží: oslabené ODS a stále silnější opozice, s níž nenašel společnou řeč o podpoře jeho předsednictví.

Co se děje v ODS?

Situace Mirka Topolánka opravdu není jednoduchá. Nespokojenci kolem Vlastimila Tlustého naposledy při hlasování o zdravotnických poplatcích pomohli opozici je zrušit. Ne z ideologických důvodů, ale na truc premiéru Mirku Topolánkovi.

Čtěte také

"Poslanecký klub ODS nám dlouhodobě odmítá posílat svá stanoviska k zákonům," prohlásil berounský poslanec Jan Schwippel, který před několika měsíci klub ODS opustil. Podobně hovořil jeho českolipský kolega Juraj Raninec: "Nevěděli jsme, jaký postoj klub zaujímá k pozměňovacím návrhům." A tak se poslanci hlasování radši vůbec nezúčastnili.

Svou roli prý sehrálo také to, že vládě se nepodařilo dojednat prodloužení vojenských zahraničních misí. "Vojenské mise jsou naprostá priorita. Když to Topolánek neprosadil, řekl jsem si, že politiku téhle vlády nepodpořím," upřesnil Raninec, podobně jako Schwippel nezařazený poslanec.

S opoziční ČSSD Tlustého skupinka ale soucítí nejen v otázce poplatků, ale i co se komunikace týče. "Když vím, jak jednají s námi, dovedu si představit, že komunikace s opozicí musí být strašná," řekl HN Raninec.

Slepák místo mise

Že se nemůže spolehnout na trio Tlustý - Schwippel - Raninec, to trojkoaliční kabinet ví už několik měsíců. Stejnou jistotu má i v případě zelených zákonodárkyň Olgy Zubové a Věry Jakubkové a u lidovce Ludvíka Hovorky. Jenže v pátek večer Topolánkovi zkomplikovali situaci další dva poslanci ODS: Jan Klas a Libor Ježek. Oba museli v sedm hodin náhle odjet do nemocnice a kvůli jejich nepřítomnosti pak zkrachovalo právě prodloužení zahraničních vojenských misí.

HN se pokoušely s oběma poslanci spojit, ale ti nezvedali telefon ani neodpovídali na SMS zprávy. Mirek Topolánek během sobotní tiskové konference na jejich adresu uvedl, že důvod jejich páteční absence chápe a respektuje.

Svou roli přesto může hrát i fakt, že jde o poslance, kteří mají blízko k Tlustého sněmovním vzbouřencům.

Tiší kritici

Klas, poslanec za střední Čechy, platí dlouhodobě za tichého sympatizanta Vlastimila Tlustého. Když exministr financí začal loni trápit premiéra kvůli tomu, jak vláda nastavila své reformní kroky, patřil Klas mezi členy Tlustého platformy. Jenže postupně vycouval z příliš viditelné podpory druhdy vlivného, ale nyní odepsaného kolegy.

Také u Libora Ježka lze najít několik momentů, z nichž je patrné, že mu Topolánkova politika není úplně po chuti. Pochází ze stejného regionu jako Raninec a byl jedním z mála poslanců, kteří se chápavě vyjadřovali na Tlustého adresu, když se v médiích objevila takzvaná Moravova kauza. "Člověk zahraný do kouta se brání," řekl tehdy.

Navíc se připojil k výzvě pražských poslanců "Bořme mýty", jež kritizovala Topolánka za chybějící prostor pro vnitrostranickou diskusi. Ve sněmovně má Ježek blízko k premiérově oponentce, královéhradecké Zdeňce Horníkové.