jiri_paroubek__192x128_.jpgPředseda ČSSD Jiří Paroubek nevyloučil, že by jeho strana mohla i během českého předsednictví EU navrhovat vyslovení nedůvěry vládě. Po pátečním jednání předsednictva strany uvedl, že chystaná dohoda s koalicí kvůli evropskému předsednictví nebude žádným aktem smíření nebo tolerančním patentem.

"Tato dohoda by se měla správně jmenovat Dohoda o zajištění úspěšného předsednictví České republiky Radě Evropské unie," uvedl Paroubek. Měla by se podle něj týkat pouze některých oblastí evropské politiky, nikoli celé zahraniční politiky a už vůbec ne vnitřní politiky.

Čtěte také

Sociální demokraté nepodpoří zásadní vládní normy, které by byly v rozporu s jejich programem, jsou ochotni podle Paroubka podporovat "udržovací" návrhy. "To nemůžu zaručit, to rozhodně není žádný toleranční patent," uvedl předseda ČSSD na dotaz, zda se jeho strana nepokusí vyvolat ve sněmovně během předsednictví hlasování o nedůvěře vládě.

Stále stejný požadavek: Ratifikace Lisabonské smlouvy

Paroubek zopakoval, že podmínkou podpisu dohody je ratifikace Lisabonské smlouvy, která má reformovat fungování EU, v obou komorách parlamentu. "Ta dohoda je postavena na principech. A teprve potom můžeme jednat o nějakých personálních věcech," podotkl šéf socialistů.

V této souvislosti zmínil například hledání kandidáta na budoucího eurokomisaře. Bývalý šéf strany Vladimír Špidla jím prý už nebude, k Paroubkově "žalu" nebude ani na kandidátce ČSSD pro evropské volby. "Bude mít jiné zájmy, nežli politické," uvedl předseda ČSSD. Dříve se mluvilo také o tom, že by Paroubek v souvislosti s dohodou nahradil Miloslava Vlčka (ČSSD) v čele Poslanecké sněmovny.

Paroubek také uvedl, že bude příští týden jednat s premiérem a předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Jako jedno z témat zmínil i možnost předčasných voleb do sněmovny. Nevěří ale, že by se na nich s Topolánkem dohodl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist