Vládě se ve středu podařilo přes odpor opozice i kritiků z vlastních řad prosadit druhý státní rozpočet v tomto funkčním období. Ministři dnešní výsledek chválili, sami ale přiznávají, že rozpočet se zřejmě nepodaří naplnit. Naznačují to i všechny předběžné propočty.

Ministr financí Miroslav Kalousek však ve čtvrtek připustil, že schodek státního rozpočtu na příští rok bude kvůli ekonomickému ochlazení možná až o několik desítek miliard korun vyšší, než s jakým počítá vládní návrh. Schodek rozpočtu je naplánován na 38,1 miliardy korun, podle Kalouska by se ale ve skutečnosti mohl pohybovat v rozmezí 50 až 60 miliard korun.

Cesta rozpočtu sněmovnou byla trnitá. Například hned první čtení návrhu rozpočtu skončilo zvláštní situací, kdy sněmovna rozpočet ani neschválila, ani neodmítla.

Jednání poslanců o rozpočtu jsme sledovali ON-LINE

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek dokonce ve sněmovně mluvil o vylhaných číslech a virtuální realitě v řádech desítek miliard korun. Hlavním trnem v oku nejen opozice, ale i rebelujících poslanců ODS je fakt, že návrh rozpočtu vycházel z odhadu růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Tento údaj totiž vzhledem k současné krizi na finančních trzích už žádné prognózy nepotvrzují a všechny odhady počítají s číslem nižším.

Odhady růstu ekonomiky v příštím roce se pohybují od -1,0 procenta po 3,7 procenta v nejoptimističtějších scénářích. Pozitivní scénář přitom pochází z dílny ministerstva financí, které už své vize upravilo.

"Opravdu to neví vůbec nikdo. Já zatím teď mám na základě posledních indikátorů důvod se domnívat, že se růst může v příštím roce pohybovat mezi 2,5 a 3,2 procenty. A k tomu musím dodat větu: A nebo taky ne," řekl ve středu HN Miroslav Kalousek.

Kalousek k výhradám opozice: Jsou to plky. Čísla ale hovoří jinak

miroslav_kalousek_vlada__192x128_.jpg"Jestli bude ve skutečnosti chybět 40 nebo 70 miliard, to ještě uvidíme," konstatoval šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj vláda nechtěla před Vánoci mluvit otevřeně, protože má v úmyslu vše spojit až s dopady krize. Obává se, že vláda bude škrtat třeba i ve výdajích na důchody.

Argumenty opozice, že skutečný schodek tohoto návrhu rozpočtu bude až 60 miliard korun, Kalousek označil za "plky", které nejsou ničím podložené.

Prostý výpočet však ukazuje, že opozice má víceméně pravdu, kterou výše uvedenými slovy přiznává i Kalousek. Podle Patria Finance totiž 1 procento růstu HDP představuje zhruba 13 miliard korun. Pokud by tedy v příštím roce rostla ekonomika o 3,2 procenta, jak teď Kalousek v optimistických úvahách očekává, dosáhl by schodek státního rozpočtu právě kolem 60 miliard korun.

Vláda si vůbec nepřipouští finanční krizi, zlobí se opozice

"Jsme přesvědčeni, že (tento rozpočet) naší zemi v příštím roce nepomůže," řekl na tiskové konferenci k rozpočtu stínový ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Takto špatně připravený rozpočet zhorší pozici české vlády finanční krizi čelit," tvrdí Sobotka. Vláda se podle něho ani netají tím, že "nebude dělat vůbec nic a jen bude čekat."

Rozpočet na finanční krizi vůbec nereaguje. Nebojuje s nezaměstnaností ani negativními vlivy krize, říká Sobotka.

Nikdo z nás neví, jak se bude ekonomika vyvíjet, říká Kalousek

Kalousek sám připouští, že nedokáže odhadnout, zda se vlivem ekonomické situace podaří naplnit příjmy, s nimiž návrh počítá.

Vláda, rozpočet a finanční krize: Čtěte více

"Pokud se to nepodaří ve výši nějakých deseti až 15 miliard (korun), jsem schopen to kompenzovat úsporami provozních prostředků nebo odkladem nějaké části vládní spotřeby," uvedl.

"Pokud by byl ten propad větší, tak to samozřejmě bude na úkor většího deficitu," dodal. Opakovaně zdůraznil, že nikdo není schopen v současné době předpovědět, jak se bude ekonomika vyvíjet.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist