snemovna_rusno__192x128_.jpgSněmovna ve středu souhlasila s tím, aby v příštím roce plynulo na zvýšení platů ve veřejném sektoru o 2,7 miliardy korun víc, než se původně plánovalo. Ruku pro vyšší přidávání zvedlo 148 ze 192 poslanců.

Schválení celkového rozpočtu bylo poslední podmínkou, aby státní zaměstnanci a pracovníci ve veřejných službách tyto peníze na platy dostali. O hodinu později zvedli poslanci ruku i pro celkový rozpočet se schodkem 38,1 miliardy korun. Zákon o rozpočtu pak musí podepsat i prezident.

Místo plánovaných pěti procent by si tak zaměstnanci veřejného sektoru mohli nominálně polepšit o 6,6 procenta. Záměr sněmovně minulý týden předložil ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle něj by vyšší přidávání mělo lidem zmírnit dopady hospodářské krize.

ON-LINE na iHNed.cz

Polovina sumy by měla pocházet z peněz na dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury, druhá polovina z kapitoly státního dluhu. Do platů se z celkových 2,7 miliardy má rozdělit 1,99 miliardy. Zbytek by měl plynout do odvodů.

Proti návrhu se dnes postavilo devět zákonodárců - sedm lidovců, jeden sociální demokrat a jeden nezařazený. Mezi ty, kdo byli proti, patřil i ministr financí Miroslav Kalousek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist