snemovna-schuze-rozpocet-langer-kalousek__192x128_.jpgSněmovna se ve středu znovu sešla, aby pokračovala ve svém mimořádném jednání o státním rozpočtu na příští rok. Zahájila ho před týdnem. Během dopoledne se poslanci zabývali řadou pozěňovacích návrhů. Z těch nejdůležitějších, který prošel je návrh z dílny ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase na zvýšení paltů ve státní sféře v celkové částce 2,7 miliardy korun. (VÍCE ZDE)

ON-LINE PŘENOS ZE SCHŮZE SNĚMOVNY ZDE

Po polendi již přišlo klíčové hlasování o celkové částce rozpočtu, kterou ministerstvi financí stanovilo na 38,1 miliardy korun. Pro něj zdvihlo ruku 101 poslanců, přičemž Topolánkova koalice potřebovala alespoň 98 hlasů. Rozpočet tak podpořili i tzv. problémoví poslanci Vlastimil Tlustý (ODS) a také všech osm nezařazených poslanců, které tvoří bývalí poslanci ČSSD, dva poslanci ODS a dvě poslankyně Strany zelených.

Kalousek: Přiznávám, že finanční krize je rychlejší než naše plány

 

I na středečním projednávání kritizovala výši schodku opoziční ČSSD. Její šéf Jiří Paroubek znovu zdůraznil, že "poprvé v dějinách České republiky máme tak nerealistický rozpočet, že ani vlastní vláda, která ho předkládá, nedokáže předstírat, že věří v jeho reálnou naplnitelnost."

Na jeho výtky reagoval ministr financí Miroslav Kalousek se slovy, že růst ekonomiky byl stanoven podle dřívějších odhadů, které v posledních dvou měsících skutečně díky finančí krizi začínají být nereálné. "Finanční krize je rychlejší než rozpočtová legislativa," přiznal.

Hrozba provizoria zažehnána

 

České republice tak hrozilo potřetí v historii takzvané rozpočtové provizorium, pokud by zákonodárci rozpočet neschválili. Stát by pak hospodařil podle letošního rozpočtu do doby, než by se návrh na příští rok podařilo přijmout.

Jak jednala sněmovna v předchozích týdnech:

Po hlasování o rozpočtu mají zákonodárci ve středečním programu mimo jiné i návrh střednědobých výdajových rámců v letech 2010 a 2011, návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury či fondu rozvoje bydlení na příští rok.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:57
9:00
Poslanci si už po několika málo minutách po začátku jednání vzali přestávku do 9:45.
09:58
9:30

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek ve středu ráno řekl pro Český rozhlas Radiožurnál, že pokud se bude ve sněmovně hlasovat o schválení rozpočtu, on pro něj ruku nezvedne. "Čtrnáct dní předtím, než se bude ten rozpočet zase překopávat přece nemá cenu pro něj hlasovat," řekl Paroubek.

Ministr financí Miroslav Kalousek totiž už dříve uvedl, že rozpočet, který by sněmovna nyní schválila, se na začátku příštího roku znovu upraví podle aktuálních statistických dat a s ohledem na dopady finanční krize. Sociální demokrat Bohuslav Sobotka kritizuje na návrhu státního rozpočtu především to, že počítá se nereálným růstem ekonomiky v příštím roce.

10:00
9:49
Ve sněmovně stále nejsou přítomni všichni poslanci, chybí především poslanci ODS. Jednání přitom mělo už čtyři minuty pokračovat. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek, který moderuje dnešní jednání, proto vyhlásil další přestávku až do 10:05.
10:05
10:06
Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek svolává poslance, aby už zaujali svá místa.
10:07
10:07

Ze středečního jednání se omluvil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ministr životního prostředí Martin Bursík a místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Z jednání se omluvil dokonce i premiér Mirek Topolánek. 

10:11
10:11
Předseda rozpočtového výboru a jeho zpravodaj Bohuslav Sobotka přednesl poslancům návrh, jak by měli postupovat při hlasování o státním rozpočtu tak, jak se na tom dohodl rozpočtový výbor.
10:16
10:15
Poslanci schválili postup jednání o rozpočtu tak, jak ho přednesl předseda rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka a začali předkládat pozměňovací návrhy jednotlivých položek rozpočtu.
10:17
10:18

Návrh státního rozpočtu je už ve třetím čtení. Většina pozměňovacích návrhů tak zní pouze na nejrůznější drobné a technické chyby v jeho konkrétních kapitolách a položkách.

Při schvalování rozpočtu v prvním čtení se schvaluje rozpočet jako celek, tedy především výše jeho předpokládaných příjmů a výdajů v příštím roce a z toho vyplývající schodek rozpočtu. Ve druhém čtení minulý týden potom poslanci řešili výši konkrétních kapitol rozpočtu, tedy kolik milionů či miliard korun budou mít jednotlivé resorty, kolik investovat do jednotlivých oblastí a podobně. Podle těchto požadavků potom předkládali pozměňovací návrhy, které budou schvalovat ve třetím čtení.

Není už ale možné měnit celkovou výši příjmů ani výdajů rozpočtu, které byly schváleny už v prvním čtení. Veškeré změny tedy probíhají tak, že pokud se má do některé oblasti přispět větší částkou, musí se částka odejmout z jiné kapitoly nebo položky rozpočtu.

Při druhém čtení probíhalo i takzvané "porcování medvěda", kdy poslanci předkládají pozměňovací návrhy na rozdělení části financí ze státního rozpočtu na dotace do regionů, a to většinou do těch, ve kterých byli sami zvoleni. Tyto předložené návrhy budou schvalovat opět ve třetím čtení, tedy ve středu.

10:27
10:19
Hovoří ministr financí Miroslav Kalousek. Poděkoval všem, kteří se podíleli na náročné přípravě návrhu státního rozpočtu. Vyjádřil se také k jednotlivým pozměňovacím návrhům.
10:36
10:35
Poslanci zamítli dva pozměňovací návrhy státního rozpočtu, proti kterým vystoupil ve sněmovně i ministr financí Miroslav Kalousek.
10:48
10:40

Poslanci schválili pozměňovací návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, který navrhl zvýšit motivační složky platů státních zaměstnanců celkem o 2,7 miliardy korun.

Více jsme o tom psali ZDE: Vláda přidá na platy státních zaměstnanců 2,7 miliardy 

Alternativní návrh k návrhu ministra práce Nečase podal sociálnědemokratický poslanec Bohuslav Sobotka. Tím, že ale poslanci schválili první z návrhů, Sobotkův návrh už schválit nemohli. Ministr financí Miroslav Kalousek při schvalování pozměňovacího návrhu Petra Nečase řekl, že je proti jeho schválení. 

 

11:14
11:15

Poslanci hlasují převážně o pozměňovacích návrzích, které patří do takzvaného "porcování medvěda". Vyslovují tedy svůj souhlas nebo nesouhlas s dotacemi pro některé regiony podle toho, jak ve druhém čtení poslanci své návrhy přednesli. Většinu takových návrhů už ale poslanci zamítli.

Peníze tak nepůjdou ani například na vybudování chodníku a rekontrukce komunikací v obci Blížejov, na které poslanec Jan Látka z ČSSD žádal 12,5 milionu korun. Za peníze ze státního rozpočtu nebudou vybudovány ani infrastrukturní síte v obci Čáskov za 13 milionů korun, o které žádal poslanec ČSSD Václav Votava. Jeho návrh totiž také poslanci neschválili.

Ministr financí Miroslav Kalousek vyslovuje s většinou pozměňovacích návrhů v rámci "porcování medvěda" nesouhlas. 

Více o "porcování medvěda" můžete číst ZDE:

Poslanci přiklepli 16 milionů sdružení, jež nikdo nezná 

Poslanci nadělují: vrata, šatny, hřiště 

11:53
11:53
Poslanci neschválili návrh na zvýšení financí pro Státní zdravotní ústav na prevenci HIV/AIDS o 50 milionů korun. Peníze měly jít z rozpočtu ministerstva zdravotnictví, z kapitoly Ostatní výdaje na státní správu nebo z rozpočtu ministerstva obrany, kde by se snížily výdaje na financování programu a reprodukce majetku. Návrh lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky ale sněmovna zamítla.
11:58
11:58
Poslanecký klub ČSSD požádal o desetiminutovou přestávku a svolal svoji krátkou schůzi. Poslanci se znovu sejdou ve 12:10.
12:15
12:13

Poslanci se znovu sešli ve sněmovně.

12:17
12:16

Mluví šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Kritizuje návrh státního rozpočtu. "Poprvé v dějinách České republiky máme tak nerealistický rozpočet, že ani vlastní vláda, která ho předkládá, nedokáže předstírat, že věří v jeho reálnou naplnitelnost," řek Paroubek.

Návrh státního rozpočtu počítá s růstem HDP o 4,8%. Podle Paroubka ale je reálnější výše růstu pouze 3,7%. Zmínil také, že guvernér České národní banky Zdeněk Tůma připustil, že by mohl růst být i nižší než tři procenta. Mezinárodní měnový fond podle Paroubka počítá pouze se dvěma procenty růstu.

12:27
12:27

"Přiznávám, že finanční krize je rychlejší než rozpočtová legislativa," odpověděl na výtky Paroubka ministr financí Miroslav Kalousek. Řekl, že růst ekonomiky byl stanoven podle dřívějších odhadů, které v posledních dvou měsících skutečně díky finančí krizi začínají být nereálné.

Podle Kalouska nestačí než reagovat v příštím roce na aktuální situaci a doufat, že nepřijdou ty nejhorší okamžiky, na které se ministerstvo financí připravuje.

12:30
12:30
Slova se ujal po ministrovi financí poslanec ČSSD David Rath.
12:55
12:50

Poslanci schválili návrh státního rozpočtu pro rok 2009 se schodkem 38,1 miliardy korun. Sněmovna rozpočet schválila i přes nesouhlas opozice. Vládě se tak podařilo prosadit již třetí rozpočet ve svém volebním období. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident republiky. Pro schválení rozpočtu hlasovalo celkem 101 poslanců, minimální potřebný počet poslanců pro schválení byl přitom 98.

13:10
13:15
Poslanci se dohodli na přestávce do 14:30. Poté by měly přijít na řadu návrhy ohledně daňových změn, nebo návrh rozpočtu dopravní infrastruktury či fondu rozvoje bydlení na příští rok. Koalice by také ráda prosadila pokračování vojenských zahraničních misí.
14:05
14:05

Během přestávky jsou patrné v zákulisí 2 rúzné reakce na prosazení rozpočtu. Podle očekávání vláda přijetí vítá, koalice ho kritizuje. "Je to velmi pozitivní zpráva," řekl vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík.

Kalousek zároveň připustil, že nedokáže odhadnout, zda se podaří naplnit příjmy, s nimiž návrh počítá. "Pokud se to nepodaří ve výši nějakých deseti až 15 miliard (korun), jsem schopen to kompenzovat úsporami provozních prostředků nebo odkladem nějaké části vládní spotřeby," uvedl. "Uvidíme, jestli bude ve skutečnosti chybět 40 nebo 70 miliard," oponoval mu Paroubek.

 

14:40
14:32
Poslanci po obědě opět zasedli do lavic. Začíná rozprava o střednědobých výdajových rámcích na léta 2010 a 2011.
14:41
14:41
Vážení čtenáři, protože klíčové body středeční schůze sněmovny již jsou za námi, ukončujeme on-line reportáž. O případných dalších zajímavých událostech ve sněmovně budeme referovat v rámci denního zpravodajství. Děkujeme za pozornost, kterou jste věnovali naší on-line reportáži.