Mirek Topolánek (ODS)Závěrečný den kongresu ODS rozhodl o tom, že stranu povede v dalších dvou letech Mirek Topolánek. Hlasovalo pro něho 284 delegátů. Jeho protivníka Pavla Béma podpořilo 162 hlasujících. Několik desítek hlasovacích lístků také zůstalo prázdných.

Delegáti kongresu tak svého staronového předsedu podpořili přes drtivou porážku ODS v senátních a krajských volbách. Topolánek jim slíbil sjednotit stranu. Zavázal se také, že se poučí z chyb.

Topolánek vstupuje do svého už sedmého roku v pozici šéfa nejsilnější české pravicové strany. Členem ODS je od roku 1994, předsedou se poprvé stal 15. prosince 2002.

Přečtěte si: Projev Mirka Topolánka před volbou předsedy

"Chtěl bych poděkovat Pavlovi, oba jsme byli pod obrovským tlakem. Ono je to dobře, žádná funkce se nedědí, žádná funkce není součástí nějakého zvykového práva," řekl bezprostředně po svém zvolení Mirek Topolánek.

"Děkuji Pavlovi za tu někdy sice vybuzenou, ale korektní diskusi," uvedl dále premiér ve svém stručném projevu.

Mirek Topolánek v obležení médií.Silný, nebo slabý mandát?

Poražený Pavel Bém byl ještě stručnější. "Sláva vítězům, čest poraženým. Gratuluji Mirku Topolánkovi. Před sebou máme dlouhou cestu, tak na ni nám pomáhej bůh," prohlásil Bém.

Přečtěte si, čím se snažil delegáty přesvědčit Pavel Bém

Bezprostředně poté, co se v kuloárech Bém dozvěděl o své prohře, ale před novináři řekl, že Topolánek nedostal příliš silný mandát.

"Za výraz nespokojenosti lze pochopit prázdné hlasovací lístky, které způsobily relativně slabý mandát pro Mirka Topolánka," řekl Bém.

Topolánek naopak mandát, který dostal, považuje za velmi silný. "Ze dvou kandidátů dostat skoro 60 procent je velmi silný mandát. Podobný mandát dostal Jiří Paroubek v ČSSD při volbě z jednoho kandidáta," sdělil Topolánek na krátkém brífinku.

Klaus zůstane s ODS navždy spjat

Stávající šéf se krátce zastavil také u sobotního odchodu prezidenta Václava Klause ze strany. "ODS nikdy nezatratí Václava Klause," řekl. Podle Topolánka, i když Klaus nebude čestným předsedou, zůstane navždy v paměti jako zakladatel strany.

Změny ve vládě? Počkejte si

Topolánek tak vstupuje do svého sedmého roku v čele předsedy ODS. Vedle strany, která na letošním kongresu nepůsobila zdaleka tak jednotně jako v předchozích letech, ho však čeká hodně práce i ve vládě. Topolánek už několikrát řekl, že plánuje změny. Na otázku, jaké konkrétní změny hodlá v koaličním kabinetu učinit, ale bezprostředně po svém nedělním zvolení odpovědět odmítnul. Počkejte si, řekl jen.

Mirek Topolánek, staronový předseda ODS.Kdo je Mirek Topolánek - životopis v bodech

Ve svém kandidátském projevu šéf ODS říkal: "Jsem Topolánek. Mirek Topolánek." Odvolával se na to, že ho delegáti znají a netřeba už se tak dlouze představovat. Přesto přinášíme krátký životopis staronového předsedy ODS.

15. května 1956 - Narodil se ve Vsetíně.
26. května 1979 - Oženil se. S manželkou Pavlou mají dcery Petru (1979), Janu (1983) a syna Tomáše (1992).
1980 - Vystudoval Strojní fakultu Vysokého učení technického v Brně.
1980 - 1987 - Projektant ve společnosti Automatizace a mechanizace OKD Ostrava.
1987 - 1991 - Vedoucí projektant ostravského závodu Energoprojektu Praha.
1989 - Angažoval se v Občanském fóru.
1990 - 1994 - Člen obvodního zastupitelstva Ostrava-Poruba.
1991 - 1996 - Ředitel společnosti VAE s.r.o.
1994 - Vstoupil do ODS.
23. listopadu 1996 - 21. listopadu 2004 - Senátor za volební obvod č. 70, Ostrava-Město.
17. prosince 1998 - 4. prosince 2002 - Předseda senátorského klubu ODS.
Duben 2000 - červenec 2002 - Ministr průmyslu ve stínové vládě ODS.
4. prosince 2002 - 21. listopadu 2004 - Místopředseda Senátu.
15. prosince 2002 - Zvolen předsedou ODS.
1. března 2003 - 2006 - Předseda stínové vlády ODS.
5. prosince 2004 - Na kongresu ODS obhájil funkci předsedy strany; neměl protikandidáta.
Od 3. června 2006 - člen Poslanecké sněmovny.
Od 16. srpna 2006 - premiér České republiky (11. listopadu 2006 podal demisi; 8. listopadu 2006 byl znovu jmenován premiérem).
19. listopadu 2006 - Na kongresu obhájil křeslo předsedy ODS, opět neměl protikandidáta.
24. července 2007 - Topolánkovi se narodil nemanželský syn Nicolas. Jeho matkou je místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová (ODS), s níž Topolánek žije. S manželkou Pavlou není rozvedený.
7. prosince 2008 - Topolánek Obhájil funkci předsedy ODS. Jeho protikandidátem byl pražský primátor Pavel Bém.
(Zdroj: ČTK)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist