Pavel_Bem_kandidat__192x128_.jpg"Člověk je program, řekl Tomáš Baťa, a měl pravdu," tak první místopředseda ODS Pavel Bém zahájil svůj kandidátský projev na předsedu strany.

A jako program se pak snažil svůj projev stylizovat. Oproti sobotnímu projevu, plném metafor, se teď snažil být věcný.

Delegátům nabídl deset důvodů, proč by ho měli volit. Jaké důvody to byly?

1. Jsem v politice úspěšný. Na co jsem sáhl, to jsem vyhrál.
2. Jsem relativně úspěšný manažer, zakládal jsem řadu organizací, žádná z nich nezkrachovala. Praha hospodaří s vyrovnaným rozpočtem.
3. Jsem i úspěšný krizový manažer. Prahu jsem začal řídit tři měsíce poté, co se ní prohnala nejhorší historická povodeň.
4. Jsem neúnavný strážce politiky ODS. Malého, levného, funkčního státu.
5. Hájím liberálně-konzervativní paradigma.
6. Jsem spokojeným manželem.
7. Byl jsem obdařen intelektem, špičkovým vzděláním.
8. Umím anglicky téměř tak jako česky.
9. Mám tolik energie, že abych ji trochu ventiloval, vylezl jsem na nejvyšší horu světa.
10. I po letošních katastrofálních volbách jsme v Praze slavili trpké vítězství.

Bém podle svých slov nabízí "profesionalitu a zkušenost. Pracovitost. Otevřenost. Vůdčí schopnosti. Změnu a naději."

Slíbil, že pokud by vyhrál, jako první podá ruku poraženého soupeři. "Začnu sjednocovat ODS a nikoli rozdělovat," prohlásil mimo jiné.

Podle Béma musí projít generální změnou hlavní kancelář ODS na Jánském Vršku. Bém dokonce připustil její stěhování, aby prý byla více v centru dění. Patrně tak narážel na největšího soupeře ODS - ČSSD, která sídlí v podstatně frekventovanější Hybernské ulici.

Bém řekl, že pokud vyhraje, zahájí okamžitě volební kampaň. Bude objíždět celou republiku a diskutovat s voliči. "Nechť má vaše volba přesah alespoň do dalšího roku," říkal a snažil se zřetelně vymezit proti Mirku Topolánkovi, který nabízel kontinuitu. "Komu z vás nestačí jistota pomalého umírání, tomu nabízím, pojďte se mnou," vyzval v závěru svého projevu delegáty.

 

Jak dál s vládou? Možné je skoro všechno

 

Co se vládních pozic týče, Bém neřekl své jasné stanovisko. Pouze načrtl, že je připraven jak na případné pokračování současné vlády, byť by musela hájit program hlavně ODS, tak i na menšinovou vládu ODS.

"Jsem osobně připraven spolupracovat s Mirkem Topolánkem. (...) Ale jsem připraven i na případnou nespolupráci," řekl mnohoznačně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist