Vláda chce přidat ze státního rozpočtu  příští rok 2,7 miliardy korun na platy zaměstnanců ve veřejném sektoru.  Návrh, který předložil při středečním projednávání  státního rozpočtu ve sněmovně ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, získá s největší pravděpodobností ve sněmovně podporu.  Pokud  tedy projde ve sněmovně návrh  státního rozpočtu  2009  jako celek,  státní zaměstnanci si výrazně polepší.

"Pro návrh ministra Nečase  na zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru bude hlasovat drtivá většina poslanců ODS," řekl serveru iHNed.cz šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí

Nečasův návrh je součástí plánu vlády na zmírnění dopadů finančí krize. "Součástí vládního balíčku, který má reagovat na krizi, má být růst platů ve veřejné sféře," uvedl Nečas. 

Jeho návrh se zamlouval i sociálním demokratům, kteří řekli, že něco podobného jinak chtěli sami ve sněmovně něco podobného navrhnout. Plán tak má ve sněmovně velkou šanci na úspěch. Poslanci ovšem musí odhlasovat návrh státního rozpočtu jako celku.

Podle Nečase by přidaná částka měla putovat hlavně do "motivačních složek platu", tedy do jeho pohyblivých součástí. Místo průměrných 5 procent by platy rostly o 6,6 procenta. Státní rozpočet by tak lidem ve veřejném sektoru dal navíc 2,7 miliardy korun.
ON-LINE

Nečas počítá s tím, že by peníze pro veřejný sektor získal na úkor Státního fondu dopravní infrastruktury, ze kterého se financuje stavba a opravy dálnic a železničních koridorů. Tento fond by přišel o 1,3 miliard.

Další část peněz by dodal stát z úroků ze státního dluhu a také na úkor platů ústavních činitelů, jejichž růst je nyní zmražen.

Čtěte také

Sociální demokracie podle zpravodaje iHNed.cz reagovala na návrh ministra práce a sociálních věcí také svým návrhem. Navrhla přidat miliardu korun zdravotníkům na úkor státního dluhu.

V příštím roce podle už schváleného plánu mají ve státní sféře nejvíce růst platy učitelů – v průměru o deset procent. Nečas počítá, že by jeho nejnovější návrh nejvíc pocítily ostatní profese, které zaměstnává stát.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist