Poslanecka_snemovna__192x128_.jpg Poslanecká sněmovna na další mimořádné schůzi projednala návrh státního rozpočtu na příští rok ve druhém čtení. Poslanci se k hlasování o zákonu dostanou až příští týden.

Ve středu také jednali o zprávě premiéra Mirka Topolánka k dopadům světové finanční krize na ČR, "měnili" školský zákon a dostali se také k diskusi o novele o daních z příjmů. 

Dění v Poslanecké sněmovně jsme sledovali on-line - ZDE

Sledovali jsme také úterní mimořádné jednání sněmovny:

O svolání obou těchto mimořádných schůzí požádala vládní ODS poté, co minulý týden jednání dolní komory zkrachovalo. Koalice se na něm s opozicí totiž nedohodly na programu.

Čtěte více

Obavy ze stejného scénáře panovaly i před úterním mimořádným jednáním. Vládním stranám se nakonec podařilo navrhovaný seznam bodů prosadit.

S návrhem rozpočtu nesouhlasí ČSSD ani komunisté. Výhrady mají i rebelové ODS Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel, ti ale podpořili program schůze při začátku středečního jednání. Minulý týden se sešel rozpočtový výbor k takzvanému porcování medvěda. Do regionů by tak mohlo putovat asi 1,8 miliardy korun, a to zhruba do 600 projektů.

Právě představování lokálních projektů poslanců zabralo výraznou část středečního dopoledne ve sněmovně. 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:28
9:05
Vládní ODS požádala o přestávku do 9:30. Podle informací serveru iHNed.cz je hlavním důvodem to, že několik poslanců uvízlo v dopravní zácpě při příjezdu do Prahy.
09:33
9:30
Poslanci pokračují v jednání.
09:35
9:35
Podle informací serveru iHNed.cz bude program středeční mimořádné schůze schválen, protože tři rebelující poslanci ODS Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel budou pravděpodobně hlasovat pro jeho schválení.
09:37
9:36
Ze středečního jednání sněmovny se omluvili někteří členové vlády. Nepřítomni budou ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, po 16. hodině nebude přítomen ani ministr životního prostředí Martin Bursík.
09:38
9:38
Sněmovna schválila program středeční mimořádné schůze. Pro schválení hlasovalo 102 poslanců, proti bylo 93 přítomných poslanců. Projednávat se tak bude návrh státního rozpočtu pro příští rok. Na středeční schůzi ho poslanci stihnout projednat zřejmě pouze ve druhém čtení. Protože ale schválili celý program schůze, na kterém  bylo i třetí čtení návrhu státního rozpočtu, je už jisté, že se rozpočet dostane ve sněmovně i do třetího čtení.
09:41
9:39
Slova se ujal ministr financí Miroslav Kalousek a uvedl jednání o státním rozpočtu na příští rok.
09:43
9:42
Za sněmovní rozpočtový výbor promluvil před sněmovnou jeho předseda Bohuslav Sobotka. Uvedl, že rozpočtový výbor nepřijal usnesení ke státnímu rozpočtu.
09:47
9:45

Ke státnímu rozpočtu mluví ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Navrhl výraznější zvýšení platů státních zaměstnanců v příštím roce. Namísto průměrných pěti procent by platly rostly o 6,6 procenta. Státní rozpočet by tak těmto lidem dal navíc 2,7 miliardy korun.

10:06
9:55
Sociální demokraté podle informací zpravodaje iHNed.cz kontrovali návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase a navrhli zvýšit platy zdravotníkům celkem o jednu miliardu korun na úkor státního dluhu.
10:17
10:05

Poslanci předkládají ve sněmovně pozměňovací návrhy znění státního rozpočtu. V návrzích zaznívají žádosti o mnohamilionové dotace pro regiony, ve kterých byli poslanci zvoleni. Takzvané "porcování medvěda" se letos nepovedlo na jednání rozpočtového výboru rozhodnout.

Poslanci se nedokázali shodnout, kdo kam letos pošle svůj "dáreček". Hlasování skončilo patem, pro schválení návrhu dotací do regionů hlasovalo jedenáct opozičních poslanců, proti stejný počet těch koaličních. Když se nepodařilo prosadit návrhy na dotace do regionů ve výboru, snaží se je poslanci prosadit nyní při hlasování ve sněmovně. Více o "porcování medvěda" v rozpočtovém výboru minulý týden čtěte ZDE.

 

10:34
10:30
Například poslanec Josef Vondruška (KSČM) přednesl pozměňovací návrh, ve kterém žádá deset milionů korun pro výstavbu základní školy v obci Poniklá. Jako odůvodnění uvedl, že budova školy je zatím v hrubé stavbě a pro potřeby obce je nutné ji dokončit. "Nedovolme, aby se z obce Poniklá stala obec zaniklá," uvedl poslanec.
10:40
10:40
Poslankyně Ivana Levá (KSČM) žádala ve svém pozměňovacím návrhu o 1,5 milionu ze státního rozpočtu na opravu barokních varhan v kostele ve Starém Plzenci. Navrhla snížit o danou částku vládní rozpočtovou rezervu. Barokní varhany ve Starém Plzenci se podle ní opravují už třetím rokem.
10:59
10:58
Ve sněmovně vystoupil ministr financí Miroslav Kalousek, aby upozornil poslance, že ve svých pozměňovacích návrzích žádají příliš mnoho peněz pro dotace do regionů a varoval před zadlužováním státního rozpočtu. "Já bych poprosil o soudnost a vstřícnost při uplatňování pozměňovacích návrhů," řekl Kalousek.
11:11
11:05

Na výstup ministra financí reagoval předseda rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl, že nezávidí Kalouskovi jeho situaci a znovu uvedl, že současný návrh státního rozpočtu hrozí vysokým zadlužením, protože počítá s růstem ekonomiky 4,8 procenta v příštím roce, což je podle jeho mínění příliš optimistický předpoklad. "Návrh rozpočtu, tak jak tad leží na stole, hrozí zadlužením 60 miliard korun," řekl Sobotka. Dále řekl, že už i premiér Mirek Topolánek při úterním jednání mluvil o zvyšování státního dluhu a připustil, že růst ekonomiky nemusí být tak vysoký, jak uvádí státní rozpočet. 

11:19
11:10
Miroslav Kalousek oponoval Bohuslavu Sobotkovi  s tím, že to, co řekl v úterý premiér Mirek Topolánek jsou úryvky ze záložního plánu, který vláda neustále aktualizuje a na kterém neustále pracuje.
11:30
11:15
O slovo se přihlásil i předseda vlády Mirek Topolánek. "Právě promluvil člověk, který je podepsán pod dluhopisovým programem za 300 miliard korun. Za to mu děkujeme," řekl Topolánek na adresu Bohuslava Sobotky.
11:31
11:20
Bohuslav Sobotka opět reagoval, tentokrát na slova Mirka Topolánka. Prohlásil, že by Topolánek měl uvádět přesná čísla, že určitě není podepsaný pod dluhopisovým programem za 300 miliard korun. Dále řekl, že bude zajímavé spočítat výsledek Topolánkovy vlády. "Tak zoufalé výslekdy, jaké vykazuje vaše vláda, tak zoufalé je neměla ani sociální demokracie po roce 1998, kdy přebírala vládu," uvedl Sobotka.
11:44
11:44
Poslanec Petr Braný (KSČM) promlouvá ke svým kolegům: "Jistě většina z vás ví, že Jihočeský kraj je v pobídkách na předposledním místě." Poslanec upozorňuje, že v kraji není jen hezká příroda a Temelín, ale i jiné věci. Proto by měla sněmovna podle něho investovat do čističky poblíž Českého Krumlova či rekonstrukci školy v obci Stachy.
11:49
11:54

Ministryně obrany Vlasta Parkanová srdnatě hájí peníze pro svůj resort. "Prosím, abychom si všichni uvědomili, že armádní rozpočet není kasička, do které si můžeme sáhnout, kdy se nám zachce."

Parkanovou namíchnul její stranický kolega, Ludvík Hovorka. Ten navrhl odebrat z rozpočtu ministerstva obrany 200 milionů korun. Z nich by mělo jít kromě jiného 100 milionů korun do Institutu postgraduálního vzdělávání lékařů a 50 milionů na prevenci šíření nemoci AIDS.

11:55
11:55
Poslanci mají do 12:15 přestávku.
12:45
12:35
Po krátké diskusi poslanci ukončili druhé čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok. Je tu další a delší přestávka. Poslanci se odebrali na oběd. Sejít se ve sněmovně mají zase ve 14:30.
14:37
14:35

Poslanci se teď vracejí k diskusi, kterou přerušili včera. Jednají tedy o zprávě premiéra k dopadům světové finanční krize na Česko.

Čtěte, co se dělo ve sněmovně v úterý - On-line: Lék na krizi podle Topolánka má čtyři základní cíle

14:39
15:02

Má se sice diskutovat o zprávě Mirka Topolánka, poslanci ale toto téma vzali velmi zeširoka.

Příkladem je probíhající hádka mezi poslancem ČSSD Zdeňkem Škromachem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. "Pane ministře, řekněte jasně, máte 30 - 50 miliard, které chcete vyvést na opt-out z důchodového systému?," táže se Škromach Kalouska. Podle Škromacha Kalouska tyto peníze nemá a na důchody tak budou chybět. 

Kalousek na to: "Prosím, uveďte jakýkoli zdroj, kromě svých halucinací, kdy jsem něco takového řekl. Já jsem totiž nic takového neřekl."

"Je úplně jedno, jestli to bylo v Právu, Mladé Frontě nebo Hospodářských novinách, prostě jsem to někde četl," říká jistě Škromach.

15:31
15:32
Konec diskuse. Poslanci teď hlasují o nepřipravenosti vlády na finanční krizi.
15:33
15:33
Pro návrh hlasovalo 85 poslanců, proti 81. Návrh tedy nebyl přijat, vláda je podle poslanců na krizi připravena dostatečně.
15:34
15:38
Jednání o dopadech finanční krize bylo ukončeno. Opozice v něm se svým tvrzením, že vláda na krizi není dostatečně připravena, neuspěla. Podobný názor měl i poslanec ODS Vlastimil Tlustý, ani on však tak nebyl úspěšný.
15:40
15:42
Poslanci teď ve druhém čtení diskutují o změně školského zákona.
15:55
16:00
Po velmi krátké debatě o školském zákoně přichází jeden z nejočekávanějších bodů schůze: Novela o daních z příjmů.
16:08
16:09
Stínový ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka vládu nešetří: "Tato daňová novela poskytuje velmi luxusní podmínky těm, kteří vydělávají nad 80 tisíc korun hrubého měsíčně. Tito lidé jsou hlavními výherci daňové rulety, kterou rozjela vláda. To je cílová skupina vládní reformy," říká mimo jiné.
16:12
16:21
"Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek se teď snaží změnit zákon, který tady v srpnu 2007 proválcovali většinou jednoho hlasu," říká Sobotka. Sám podle svých slov premiéra 15. srpna 2007 upozorňoval, že jejich chybou dojde k paradoxu, kdy se zvedne daňové zatížení lidem vydělávajícím méně než 20 500 Kč hrubého měsíčně.
16:23
16:39

Poslanec ODS Michal Doktor Sobotkova slova kritizuje: "Považuji za nepřijatelné, aby tady nejdražší ministr financí v historii takto mentoroval."

16:44
17:08

Miroslav Kalousek a Bohuslav Sobotka se už několik minut dohadují nad tím, kdo z nich je či byl ve funkci ministra financí méně hospodárný.

17:11
17:23
"Po osmi letech vlády ČSSD tady byl růžový sad. A je škoda, že po těch osmi letech přišel zahradník a polévá ho Travexem," pobavil levicovou část sněmovny zjevně rozohněný Zdeněk Škromach (ČSSD).
17:25
17:25
"My jsme asi takový ostrůvek klidu v moři krize díky modrým ptákům, kteří létají nad touto zemí. Ale bohužel asi nelétáte dost vysoko a dost daleko," pokračuje Škromach.
17:27
17:36

Šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik navrhuje vrátit zákon k projednávání. Miroslav Kalousek opět apeluje na opoziční poslance, aby tak nečinili, protože jinak začne k 1. 1. 2009 platit to, co už je schválené - tedy nevýhodné zdanění pro nejnižší příjmové skupiny.

17:37
17:49

Poslanci hlasují: Návrh na vrácení zákona k novému projednání nebyl přijat.

Pro hlasovalo 78 poslanců, proti 79. Tím skončilo druhé čtení tohoto vládního návrhu, který tak prošel do sněmovního finále.

18:07
17:56
Poslanci budou o daních definitivně jednat zřejmě až až příští týden. Z průběhu ukončeného druhého čtení návrhu o daních z přůjmů stojí za zmínku předloha poslance Michala Doktora (ODS). Navrhl zvýšit od příštího roku proti platnému stavu daň z příjmu zaměstnanců a živnostníků na 15 procent. Výměnou za to by mělo o 1,5 procenta klesnout sociální pojištění. Jiří Paroubek tento návrh označil za "nezodpovědný a cynický".