vaclav_klaus__192x128_.jpgVáclav Klaus vyrazil týden před kongresem ODS na pomoc - svému favoritovi Pavlu Bémovi a také sám sobě. V rozhovor pro MF Dnes totiž naznačil, že zvažuje odchod ze strany, kterou v roce 1991 zakládal. Poslal tím členům partaje jasný signál: cesta, po níž vás vede Mirek Topolánek, je špatná, dobře si rozmyslete, zda s ním chcete jít i nadále.

Není žádným tajemstvím, že Klaus by v čele ODS rád viděl své politické dítě, pražského primátora a prvního místopředsedu Pavla Béma. Jeho nástup do vedení by mohl odvrátit katastrofu mého odchodu ze strany, dá se číst prezidentův výrok.

Žádný div, že s ním přišel teď, Bém totiž v dosavadním boji o křeslo předsedy těžce prohrává - naprostá většina okresů je na straně premiéra. Proto Klaus dává "svým poddaným" týden na rozmyšlenou: "Pravděpodobně jsem ještě pár dní v ODS. Uvidíme."

Čtěte více

Když se ukázalo, že primátor Prahy nedosáhne na podporu jiných regionů než svého domovského a části středočeského, sáhl po prezidentském deus ex machina.

Vycházejí s Klausem z předpokladu, že "otec zakladatel" je nezpochybnitelná autorita, podstatnější než vládní účast (kdyby Topolánek neobhájil post šéfa ODS, zřejmě by skončil i koaliční kabinet). Zda je taková úvaha oprávněná, se ukáže už o tomto víkendu, kdy zasedají regionální sněmy ODS na Olomoucku, Vysočině a ve středních Čechách.

"Řadě členů se nelíbí, jak se Bém okatě spolčil s Klausem a snaží se Topolánka odstřelit. Právě proto má stávající předseda větší podporu, ačkoli s ním lidé ani zdaleka nejsou spokojeni," řekl HN už ve čtvrtek jeden z konzervativních poslanců. A to je právě úskalí Klausova vzkazu.

Nová euroskeptická strana: Návnada na delegáty před kongresem?

Hlava státu ovšem agresivní podporou (de facto dává delegátům kongresu ultimátum "buď já, nebo Topolánek") hraje také v přeneseném slova smyslu boj o sebe sama. To, jakou pozici má a bude mít ve straně Bém, rovná se vlivu a pozici Klause samého. Nepochybně mu pomohl také jeho syn Václav Klaus mladší, který ve čtvrtek pro HN uvedl, že "s ODS skončil".

Do stejné kategorie jako úvahy o Klausově odchodu z ODS patří také zmínky o nové politické straně, která se v okolí prezidenta rodí. HN o ní hovořily s několika prominentními občanskými demokraty už před několika týdny a všichni se shodovali, že to stejně jako realita může celé být pouze "balónek" - záměrně vypuštěná informace, která má nahlodat členskou základnu před kongresem.

Ostatně těžko si představit, že by Pavel Bém, zvyklý na vysoké politické a úřednické funkce, přestoupil do jiného týmu s nejasnou šancí na úspěch.

A pokud česká obdoba irského euroskeptického hnutí Libertas, vedeného miliardářem Declanem Ganleym, opravdu vzniká, toto je ideální příležitost, jak jí poskytnout hned v počátku tolik potřebnou reklamu.

Související