Václav Klaus vyrazil týden před kongresem ODS na pomoc - svému favoritovi Pavlu Bémovi a také sám sobě. V rozhovor pro MF Dnes totiž naznačil, že zvažuje odchod ze strany, kterou v roce 1991 zakládal. Poslal tím členům partaje jasný signál: cesta, po níž vás vede Mirek Topolánek, je špatná, dobře si rozmyslete, zda s ním chcete jít i nadále.
Není žádným tajemstvím, že Klaus by v čele ODS rád viděl své politické dítě, pražského primátora a prvního místopředsedu Pavla Béma. Jeho nástup do vedení by mohl odvrátit katastrofu mého odchodu ze strany, dá se číst prezidentův výrok.
Žádný div, že s ním přišel teď, Bém totiž v dosavadním boji o křeslo předsedy těžce prohrává - naprostá většina okresů je na straně premiéra. Proto Klaus dává "svým poddaným" týden na rozmyšlenou: "Pravděpodobně jsem ještě pár dní v ODS. Uvidíme."
Když se ukázalo, že primátor Prahy nedosáhne na podporu jiných regionů než svého domovského a části středočeského, sáhl po prezidentském deus ex machina.
Vycházejí s Klausem z předpokladu, že "otec zakladatel" je nezpochybnitelná autorita, podstatnější než vládní účast (kdyby Topolánek neobhájil post šéfa ODS, zřejmě by skončil i koaliční kabinet). Zda je taková úvaha oprávněná, se ukáže už o tomto víkendu, kdy zasedají regionální sněmy ODS na Olomoucku, Vysočině a ve středních Čechách.
"Řadě členů se nelíbí, jak se Bém okatě spolčil s Klausem a snaží se Topolánka odstřelit. Právě proto má stávající předseda větší podporu, ačkoli s ním lidé ani zdaleka nejsou spokojeni," řekl HN už ve čtvrtek jeden z konzervativních poslanců. A to je právě úskalí Klausova vzkazu.
Nová euroskeptická strana: Návnada na delegáty před kongresem?
Hlava státu ovšem agresivní podporou (de facto dává delegátům kongresu ultimátum "buď já, nebo Topolánek") hraje také v přeneseném slova smyslu boj o sebe sama. To, jakou pozici má a bude mít ve straně Bém, rovná se vlivu a pozici Klause samého. Nepochybně mu pomohl také jeho syn Václav Klaus mladší, který ve čtvrtek pro HN uvedl, že "s ODS skončil".
Do stejné kategorie jako úvahy o Klausově odchodu z ODS patří také zmínky o nové politické straně, která se v okolí prezidenta rodí. HN o ní hovořily s několika prominentními občanskými demokraty už před několika týdny a všichni se shodovali, že to stejně jako realita může celé být pouze "balónek" - záměrně vypuštěná informace, která má nahlodat členskou základnu před kongresem.
Ostatně těžko si představit, že by Pavel Bém, zvyklý na vysoké politické a úřednické funkce, přestoupil do jiného týmu s nejasnou šancí na úspěch.
A pokud česká obdoba irského euroskeptického hnutí Libertas, vedeného miliardářem Declanem Ganleym, opravdu vzniká, toto je ideální příležitost, jak jí poskytnout hned v počátku tolik potřebnou reklamu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist