Prezident Václav KlausPrezident Václav Klaus naznačuje, že by mohl opustit ODS, kterou počátkem 90. let zakládal a jejímž je dnes čestným předsedou. Klaus by zároveň podpořit vznik nové strany - pravicové a euroskeptické.

"Pravděpodobně jsem ještě pár dní v ODS. Uvidíme," uvedl Klaus v rozhovoru pro MF Dnes týden před kongresem ODS, který má po debaklu strany v říjnových krajských a senátních volbách rozhodnout, jaká bude další politika ODS.

Čtěte o odchodu Václava Klause mladšího z ODS:

Klaus je považován za kritika současného předsedy ODS Mirka Topolánka a naopak za stoupence pražského primátora Pavla Béma, který bude v závěru příštího týdne s Topolánkem bojovat o funkci šéfa strany.

Topolánek a Bém se liší v názoru na to, jakou politiku by ODS měla dále prosazovat. Klausův vzkaz občanským demokratům před kongresem zřejmý: Topolánek to dělá špatně, vůbec nedělá pravicovou politiku a stranu, kterou jsem já založil, vede do pekel - vyměňte ho, jinak už vás nebudu podporovat a raději vystoupím.

Rozhodnutí opustit ODS už ičnil prezidentův syn Václav Klaus mladší. Ze stejných důvodů, kvůli kterým uvažuje o odchodu jeho otec. Klaus mladší však v rozhovoru pro Hospodářské noviny popřel, že by jeho krok souvisel s politickým ambicemi v případné nové straně, o jejímž vzniku se spekuluje.

Momentem, který Václava Klause mladšího přiměl k odchodu z ODS, byl úterní oblastní sněm. Občanští demokraté z Prahy 8 - ředitel gymnázia PORG je členem ODS v Ďáblicích - na něm rozhodli, že před prosincovým kongresem podpoří stávajícího předsedu Mirka Topolánka.

Klaus podpoří vznik pravicové a euroskeptické strany

Klaus by také také mohl podpořit novou stranu, o jejímž vzniku uvažují někteří lidé z jeho okolí. Podle čtvrtečních Lidových novin by se nová pravicová a euroskeptická strana s pracovním názvem Libertas mohla příští rok zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. Strana by úzce spolupracovala s hnutím Libertas, jež založil irský odpůrce lisabonské smlouvy Declan Ganley. Hnutí mělo lví podíl na tom, že Irové letos smlouvu v referendu odmítli.

"Je naprosto nezbytné, aby byla nějaká strana, která se realisticky dívá na procesy, které se odehrávají v dnešní Evropě. Takovou stranu bych považoval za strašně potřebnou u nás i kdekoli jinde v Evropě. Něco takového bych určitě podpořil," řekl Klaus.