Prezident Václav KlausPrezident Václav Klaus naznačuje, že by mohl opustit ODS, kterou počátkem 90. let zakládal a jejímž je dnes čestným předsedou. Klaus by zároveň podpořit vznik nové strany - pravicové a euroskeptické.

"Pravděpodobně jsem ještě pár dní v ODS. Uvidíme," uvedl Klaus v rozhovoru pro MF Dnes týden před kongresem ODS, který má po debaklu strany v říjnových krajských a senátních volbách rozhodnout, jaká bude další politika ODS.

Čtěte o odchodu Václava Klause mladšího z ODS:

Klaus je považován za kritika současného předsedy ODS Mirka Topolánka a naopak za stoupence pražského primátora Pavla Béma, který bude v závěru příštího týdne s Topolánkem bojovat o funkci šéfa strany.

Topolánek a Bém se liší v názoru na to, jakou politiku by ODS měla dále prosazovat. Klausův vzkaz občanským demokratům před kongresem zřejmý: Topolánek to dělá špatně, vůbec nedělá pravicovou politiku a stranu, kterou jsem já založil, vede do pekel - vyměňte ho, jinak už vás nebudu podporovat a raději vystoupím.

Rozhodnutí opustit ODS už ičnil prezidentův syn Václav Klaus mladší. Ze stejných důvodů, kvůli kterým uvažuje o odchodu jeho otec. Klaus mladší však v rozhovoru pro Hospodářské noviny popřel, že by jeho krok souvisel s politickým ambicemi v případné nové straně, o jejímž vzniku se spekuluje.

Momentem, který Václava Klause mladšího přiměl k odchodu z ODS, byl úterní oblastní sněm. Občanští demokraté z Prahy 8 - ředitel gymnázia PORG je členem ODS v Ďáblicích - na něm rozhodli, že před prosincovým kongresem podpoří stávajícího předsedu Mirka Topolánka.

Klaus podpoří vznik pravicové a euroskeptické strany

Klaus by také také mohl podpořit novou stranu, o jejímž vzniku uvažují někteří lidé z jeho okolí. Podle čtvrtečních Lidových novin by se nová pravicová a euroskeptická strana s pracovním názvem Libertas mohla příští rok zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. Strana by úzce spolupracovala s hnutím Libertas, jež založil irský odpůrce lisabonské smlouvy Declan Ganley. Hnutí mělo lví podíl na tom, že Irové letos smlouvu v referendu odmítli.

"Je naprosto nezbytné, aby byla nějaká strana, která se realisticky dívá na procesy, které se odehrávají v dnešní Evropě. Takovou stranu bych považoval za strašně potřebnou u nás i kdekoli jinde v Evropě. Něco takového bych určitě podpořil," řekl Klaus.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist