Po úterním fiasku, kdy jedna z nejdůležitějších schůzí poslanecké sněmovny v letošním roce skončila po pouhých třech hodinách hádek o program, pokouší se ODS nasadit vyšší parlamentní rychlost. Požádala šéfa sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), aby na úterý a středu svolal mimořádnou schůzi.

Chce na ní prosadit alespoň torzo původního programu - 31 bodů z původních zhruba 150. Vybrala ty, které podle jejího názoru nesnesou odkladu nebo jsou z jiného důvodu důležité.

Klíčové: rozpočet a daně 

Na seznam klíčových bodů ODS zapsala státní rozpočet, či daňové změny (bez nich by od 1. ledna lidem s příjmem menším než 20 tisíc měsíčně daně stouply). V navrhovaném programu se naopak neobjevila Lisabonská smlouva, posvěcená ve středu Ústavním soudem, smlouvy o radaru či antidiskriminační zákon, jak uvedl Vlčkův mluvčí Dušan Veselý.

Psali jsme

První mimořádná schůze má začít v úterý ve 14:00, další ve středu v 09:00. V programu prvního jednání je 24 bodů. Občanští demokraté vyšli vstříc opoziční ČSSD, když mezi ně zařadili premiérovo vystoupení o opatřeních proti dopadům ekonomické krize. Sociální demokraté ho požadovali už v úterý, ale neuspěli.

Místopředseda strany Bohuslav Sobotka pak řekl, že to byl jeden z důvodů, proč ČSSD v úterý program řádné schůze nepodpořila. "Snažili jsme se vyjít vstříc," řekl ve středu předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Při první mimořádné schůzi by se poslanci mohli zabývat i novelou školského zákona, návrhem daňových úprav či změnami příspěvků na sociální služby.

Rozpočet se projedná ve středu 

Druhá schůze obsahuje sedm bodů. Hlavním z nich je projednávání a schvalování státního rozpočtu na příští rok. Ve středu se mu věnoval i rozpočtový výbor, když "porcoval medvěda". Asi šest stovek různých dotací a projektů by si mělo rozdělit 1,8 miliardy. 

V programu mimořádných jednání se neobjevila lisabonská smlouva o reformování EU, k níž se ve středu vyjádřil Ústavní soud. Podle něj nejsou části dokumentu v rozporu s českým ústavním pořádkem a ratifikace může pokračovat.

Zelení by kvůli tomu rádi nechali svolat další mimořádnou schůzi. Chtějí, aby se k nim připojili i jiní poslanci. Schůzi je totiž možné svolat, pokud o ni požádá aspoň 40 zákonodárců. "Průběh další ratifikace lisabonské smlouvy musí být předmětem jednání koaliční devítky, která může být svolána nejdříve po kongresu ODS," řekl ale Tluchoř.

V seznamu bodů chybí i smlouvy o umístění protiraketového radaru v Brdech a o postavení amerických vojáků v ČR. Proti projednávání se staví opozice. Poslanci nebudou rozhodovat ani o osudu antidiskriminačního zákona, který vetoval prezident. Česku za to, že stále nemá zákonnou ochranu před nerovným přístupem, hrozí žaloba od Evropské komise a pokuta. 

Na protlačení programu chyběl jeden hlas 

Opozici se v úterý podařilo zablokovat sněmovnu při dohadování o programu řádné listopadové schůze, když ze 180 přítomných zákonodárců potřebovala koalice 91 hlasů. V reálu ale získala o jeden méně, což na protlačení programu nestačilo. Proti byli všichni přítomní poslanci ČSSD a KSČM.

Koalici navíc nepomohli ani rebelové Vlastimil Tlustý z ODS a nezařazení poslanci Juraj Raninec, Jan Schwippel a Evžen Snítilý, kteří se zdrželi hlasování.