Po úterním fiasku, kdy jedna z nejdůležitějších schůzí poslanecké sněmovny v letošním roce skončila po pouhých třech hodinách hádek o program, pokouší se ODS nasadit vyšší parlamentní rychlost. Požádala šéfa sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), aby na úterý a středu svolal mimořádnou schůzi.

Chce na ní prosadit alespoň torzo původního programu - 31 bodů z původních zhruba 150. Vybrala ty, které podle jejího názoru nesnesou odkladu nebo jsou z jiného důvodu důležité.

Klíčové: rozpočet a daně 

Na seznam klíčových bodů ODS zapsala státní rozpočet, či daňové změny (bez nich by od 1. ledna lidem s příjmem menším než 20 tisíc měsíčně daně stouply). V navrhovaném programu se naopak neobjevila Lisabonská smlouva, posvěcená ve středu Ústavním soudem, smlouvy o radaru či antidiskriminační zákon, jak uvedl Vlčkův mluvčí Dušan Veselý.

Psali jsme

První mimořádná schůze má začít v úterý ve 14:00, další ve středu v 09:00. V programu prvního jednání je 24 bodů. Občanští demokraté vyšli vstříc opoziční ČSSD, když mezi ně zařadili premiérovo vystoupení o opatřeních proti dopadům ekonomické krize. Sociální demokraté ho požadovali už v úterý, ale neuspěli.

Místopředseda strany Bohuslav Sobotka pak řekl, že to byl jeden z důvodů, proč ČSSD v úterý program řádné schůze nepodpořila. "Snažili jsme se vyjít vstříc," řekl ve středu předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Při první mimořádné schůzi by se poslanci mohli zabývat i novelou školského zákona, návrhem daňových úprav či změnami příspěvků na sociální služby.

Rozpočet se projedná ve středu 

Druhá schůze obsahuje sedm bodů. Hlavním z nich je projednávání a schvalování státního rozpočtu na příští rok. Ve středu se mu věnoval i rozpočtový výbor, když "porcoval medvěda". Asi šest stovek různých dotací a projektů by si mělo rozdělit 1,8 miliardy. 

V programu mimořádných jednání se neobjevila lisabonská smlouva o reformování EU, k níž se ve středu vyjádřil Ústavní soud. Podle něj nejsou části dokumentu v rozporu s českým ústavním pořádkem a ratifikace může pokračovat.

Zelení by kvůli tomu rádi nechali svolat další mimořádnou schůzi. Chtějí, aby se k nim připojili i jiní poslanci. Schůzi je totiž možné svolat, pokud o ni požádá aspoň 40 zákonodárců. "Průběh další ratifikace lisabonské smlouvy musí být předmětem jednání koaliční devítky, která může být svolána nejdříve po kongresu ODS," řekl ale Tluchoř.

V seznamu bodů chybí i smlouvy o umístění protiraketového radaru v Brdech a o postavení amerických vojáků v ČR. Proti projednávání se staví opozice. Poslanci nebudou rozhodovat ani o osudu antidiskriminačního zákona, který vetoval prezident. Česku za to, že stále nemá zákonnou ochranu před nerovným přístupem, hrozí žaloba od Evropské komise a pokuta. 

Na protlačení programu chyběl jeden hlas 

Opozici se v úterý podařilo zablokovat sněmovnu při dohadování o programu řádné listopadové schůze, když ze 180 přítomných zákonodárců potřebovala koalice 91 hlasů. V reálu ale získala o jeden méně, což na protlačení programu nestačilo. Proti byli všichni přítomní poslanci ČSSD a KSČM.

Koalici navíc nepomohli ani rebelové Vlastimil Tlustý z ODS a nezařazení poslanci Juraj Raninec, Jan Schwippel a Evžen Snítilý, kteří se zdrželi hlasování.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist