jiri_paroubek_cssd__192x128_.jpgPředseda ČSSD Jiří Paroubek v pondělí vystoupil s tím, jak by si ČSSD představovala přímou volbu prezidenta. Podle Paroubka zatím vládní ODS neučinila vůbec žádné kroky, byť to při poslední prezidentské volbě letos v únoru slibovala. Proto teď vystupuje on.

Právo kandidovat na prezidenta, kterého by si lidé zvolili v referendu, by měl každý občan ČR starší 40 let. Podpořit by ho přitom muselo 20 poslanců, 10 senátorů nebo nově 10 000 lidí starších 18 let v petici.

Paroubek by přitom nechtěl posilovat prezidentské pravomoci, jak je v zemích, kde se hlava státu volí přímo, běžné. Naopak.

Prezidentská imunita by platila pouze po dobu výkonu úřadu, nikoli jako teď doživotně.

"Musí působit výlučně v ústavních mantinelech a nevybočovat z nich," řekl pak Paroubek o tom, jak by se prezident měl chovat. Pokud by přitom padlo podezření, že prezident vystupuje protiústavně, zabýval by se věcí na podnět vlády Ústavní soud.

Jakou má návrh ČSSD mezi poslanci podporu, Paroubek zatím neví. "Uvidíme, jak k tomu budou politické strany vystupovat," říká.

Prezidentem? Možná...

Paroubek také připustil, že by se jednou sám chtěl prezidentam stát. Nejdříve by ale podle svých slov musel být úspěšným předsedou vlády.

Čtěte také

"Ta otázka je předčasná. Velmi předčasná. Já jsem několikrát řekl, že se o tento post budu ucházet, pokud budu úspěšným předsedou vlády. Ale nejsem předsedou vlády. A jestli jím budu, nevím, zda bude úspěšný. Čili to je velmi akademická debata," prohlásil šéf ČSSD.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist