olomouc_horni_namesti__192x128_.jpgNa několika místech Moravy v pondělí padly teplotní rekordy. Meteorologové je zaznamenali v Jeseníku, v Šumperku i v Olomouci.

Vůbec nejvýraznější rekord ale padl v Přerově. Pondělní teplota 19,7 stupně Celsia tu překonala 120 let starý rekord, který byl o 0,6 stupně nižší.

"V Jeseníku jsme dnes naměřili 20,3 stupně, dosavadní rekord byl z roku 2004 a činil 16,6 stupně. Rekord padl také v Olomouci, kde se teplota vyšplhala na 20,4 stupně. Překonala tak hodnotu z roku 1968, kdy bylo 18,4 stupně," řekla Jarmila Palkovská z Hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

V Šumperku v pondělí meteorologové naměřili 18,7 stupně, což je o 1,3 stupně více než 38 let starý rekord.

Teploty padly i na několika místech Zlínského kraje. "V Holešově na Kroměřížsku jsme dnes naměřili 20,4 stupně, dosavadní rekord byl z roku 1968 a činil 18,8 stupně," řekla Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Sledujte

Pondělní teplota překonala i zhruba 40 let staré rekordy ve Starém Městě a Strání na Uherskohradišťsku či ve Vizovicích na Zlínsku.

Tento týden bude teplý v celém Česku

Teplo by v první polovině tohoto týdne mělo být po celé republice. V úterý denní teploty dosáhnou 15 až 19 stupňů, ve středu pak dokonce 16 až 20 stupňů. Od čtvrtka se začne ochlazovat, ke konci týdne se teploty budou pohybovat kolem 15 stupňů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist