Most v SuchdoleBěhem jediného odpoledne padly, nebo se alespoň výrazně odsunuly, plány pražského magistrátu na stavbu severní části obchvatu hlavního města a rozšíření ruzyňského letiště. Změna územního plánu, do níž byly obě stavby zaneseny, zrušila svým rozsudkem Daniela Zemanová, soudkyně Nejvyššího správního soudu.

Na ten se letos v létě obrátila radnice městské části Praha-Suchdol a  tři její občané. „Soudkyně řekla, že změny územního plánu nebyly provedeny s dostatečným hodnocením jejich vlivu na životní prostředí,“ řekl HN Petr Hejl, starosta Suchdola. Podle něj rozsudek zmiňoval i skutečnost, že nebyly řádně projednány připomínky ke změnám.

Čtěte také

 

Z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu:
"Pořizovatel změny územního plánu (magistrát hl. m. Prahy) nesprávně vymezil návrh změny územního plánu, takže její označení neodpovídalo jejímu skutečnému obsahu. Občané ani dotčené orgány tedy přesně nevěděli, čeho se navrhovaná změna územního plánu týká. V důsledku toho například opět nebylo provedeno posouzení vlivu koncepce (zamýšlených plánovaných staveb) na životní prostředí, a tím byl porušen zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí. Ze samotného znění změny územního plánu nelze zjistit, jakým způsobem se stávající územní plán změnil, jakých konkrétních staveb se změna týkala, apod." Celý dokument naleznete ZDE

Podle starosty se nyní připravují nové změny územního plánu, do kterého se znovu zapracuje rozsáhlá dokumentace k oboum stavbám. To potrvá roky, míní Hejl.

Oba záměry jsou pro rozvoj dopravy v Praze důležité. Bez nové ranveje by pražské letiště mohlo jen stěží konkurovat velkým letištím v okolních státech jako jsou Vídeň, Berlín nebo Mnichov. Společnost Letiště Praha ji chtěla otevírat v roce 2013.

Severní část pražského obchvatu má zase usnadnit cestování řidičům, v Praze se však vedou spory o její trasu. Ve zrušené změně územního plánu byla zakreslená jižní varianta, proti níž jsou radnice v Suchdole a Dolních Chabrech a některá občanská sdružení. Naopak za jedinou možnou ji považují hlavní město, ministerstvo dopravy, Praha 6, 7, 8 a 13, přilehlé středočeské obce a několik dalších sdružení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist