hasek_paroubek_cssd__192x128_.jpgKabinet Mirka Topolánka ustál i čtvrtý pokus o sesazení a navíc prosadil návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok.

Vládní poslanci přehlasovali opozici i přes to, že se část poslanců trojkoalice zdržela hlasování. O pokračování práce vlády rozhodl jediný hlas v těsném výsledku 97 ku 96.

Do řečnických projevů poslanců se promítla předvolební atmosféra druhého kola voleb do Senátu. Od řečnického pultíku tak létaly sněmovnou emotivní výroky a verbální napadání.

Nakonec se ale opozici přetáhnout na svou stranu potřebný počet hlasů nepodařilo.

Rozpočet schválen

Ještě před hlasováním o vyslovení důvěry se na program jednání nečekaně dostal návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2009, který už byl jednou zamítnut. Vláda uspěla a v zákonu se tedy nemusí měnit parametry ani požadavky opozice.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:07
8:00
Předseda lidovců Jiří Čunek pro ČRo1 prohlásil, že všichni lidovečtí poslanci jeho strany dají Topolánkově vládě důvěru.
09:08
8:50
Poslanec Jan Schwippel (ODS), který měl výhrady proti vládě uvedl, že zatím není rozhodnutý. Počká prý, co řekne premiér Topolánek při rozpravě před hlasováním.
09:09
8:55
Další rebelka za zelené Olga Zubová, která také nebyla rozhodnuta, zda Toplánkův kabinet podpoří, pro ČT prohlásila, že půjde s vládou a dá Topolánkovi důvěru.
09:09
9:02
Pro vládu to vypadá nadějně. Opozice by k vyslovení nedůvěry potřebovala 101 hlasů, které podle předběžných vyjádření poslanců nemá.
09:10
9:06
ČSSD požádala o 15minutovou přestávku.
09:11
9:12
"Nebudu tuto vládu aktivně podporovat, chci však ještě zeleným ministrům dát šanci," řekla na ČT další rebelka z řad zelených Věra Jakubková. Hlasování se podle svých slov zdrží.
09:14
9:22
Schůze pokračuje. S důležitým vystoupením přichází šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. "Navrhuji nyní přerušení schůze poslanecké sněmovny do doby, než bude projednán návrh o státním rozpočtu," řekl.
09:24
9:24
Mirkovi Topolánkovi se plán opozice přerušit schůzi nezamlouvá. "Já si nemyslím, že je v této chvíli možné tuto schůzi přerušit. Vláda ve chvíli, kdy hlasuje o tak důležité materii, jako je státní rozpočet, potřebuje vědět, jestli má důvěru," řekl premiér.
09:30
9:28

Sněmovnu ovládají emoce. Hašek se v reakci na Topolánka zvýšeným hlasem táže: "Když tak stojíte o to vědět, zda máte důvěru, proč nepožádáte o její vyslovení?"

09:33
9:35
Šéf sněmovny Vlček vyhlásil další, tentokrát 20minutovou přestávku. "Sejdeme se v 9:55," řekl.
09:35
9:37
V kuloárech teď probíhají čilé diskuse, jak v této situaci pokračovat. Předpokládaný scénář vypadá následovně: ČSSD podá procedurální návrh na přerušení schůze. Pokud by předběžné propočty nelhaly, ČSSD by se tento návrh nepodařilo prosadit a hlasovalo by se dál o vyslovení nedůvěry. Strategie poslanců se však může v jednotlivých hlasování lišit, takže nic nelze a jistotou předjímat.
09:52
9:55
Přestávka skončila, poslanci budou hlasovat o návrhu Michala Haška na přerušení mimořádné schůze.
09:53
9:56
Návrh Michala Haška byl podle prvních výsledků přijat. Pro hlasovalo 100 poslanců, proti 96. Schůze by tak měla být přerušena.
09:57
10:00

Ve sněmovně panují zmatky, kolem ověřování výsledku hlasování. Sněmovní šéf Vlček je zmatený: "Takhle to nebylo. Prosím vás, co je to tam za výsledek?" (Ve sněmovně se ozývá hurónský smích.) "Vy se všichni smějete, ale pojďte si to tady zkusit," kárá Vlček poslance.

10:02
10:02
Strategie ČSSD vyšla. Návrh ČSSD přerušit schůzi byl oficiálně schválen. Poslanci by se tak měli vrátit k projednávání státního rozpočtu.
10:04
10:05
Pro návrh ČSSD hlasoval mimo jiné poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Podle jeho slov bude projednávání rozpočtu velmi komplikované a také on chce mít za sebou nejdříve tento bod.
10:34
10:12

Poslanci se rozcházejí do sněmovních kuloárů. Měli by se teď vrátit k projednávání návrhu státního rozpočtu na rok 2009, a až pak pokračovat v hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. V kolik hodin ale začnou poslanci jednat o rozpočtu, není zatím vůbec jasné.

10:37
10:36
Ve sněmovně panuje chaos. Podle neoficiálních zpráv by se poslanci znovu mohli sejít kolem 11:00 a projednávat rozpočet.
11:39
11:13

Poslanci nečekaně rychle schválili základní parametry návrhu rozpočtu, sněmovna by se tak po nějaké chvíli měla opět vrátit k hlasování o vyslovení nedůvěry.

Čtěte více o schválení rozpočtu ZDE

11:42
11:42
Sněmovna se vrátila k hlasování o vyslovení nedůvěry. Slovo má navrhovatel, předseda ČSSD Jiří Paroubek. Poté, co sněmovna nakonec nečekaně rychle schválila základní parametry rozpočtu, je vláda zjevně posílena.
11:45
11:45
Jiří Paroubek hovoří o finanční krizi. Kritizuje vládu za to, že nereaguje na současnou situaci.
11:51
11:51
"Jako tonoucí se stébla chytá, křičí vládní trojlístek: Nemůžete nás odvolat, ohrozili byste české předsednictví při Evropské unii," říká Paroubek. A dodává, že taková vláda si nezaslouží české předsednictví. Kdyby se dnes konaly volby, byly by vládní strany podle Topolánka suverénně poraženy a minimálně jedna z nich (Strana zelených) by se do sněmovny vůbec nedostala.
11:57
11:55
Paroubek kritizuje vládu za to, že prosazuje radar, byť k tomu nemá souhlas veřejnosti. Navíc jedná s garniturou George Bushe, která se podle Paroubka zapsala do světové historie černým písmem a bude brzy vystřídána.
11:59
11:57
"Nechceme krev, ale nepřipustíme, aby Mirek Topolánek dále experimentoval s občany," uzavírá Paroubek.
12:00
12:01
Slova se ujal premiér Mirek Topolánek. Hned v úvodu svého vystoupení vyvolal v opozičních lavicích smích, když prohlásil: "Vyjmenuji vám důvody, proč je tato vláda nenahraditelná."
12:02
12:04
Topolánek hájí svůj kabinet. Opět vyvolává smích, když říká: "Tento kabinet je zárukou, že české předsednictví Evropské unii neskončí ostudou." Naopak ticho je, když uvádí, že "tento kabinet je jediný, kdo má dnes vůli k reformám, byť za cenu ztráty popularity." Další z důvodů, proč vládu podpořit, je podle Topolánka to, že "pouze tento kabinet uvažuje za hranice jednoho volebního období."
12:06
12:08
S faktickou poznámkou opět vystupuje Jiří Paroubek. "Pokud jsem použil na adresu voličů jiné strany slovo stupidní, pak se za to omlouvám. Tato slova nebyla hodná vítěze voleb. Byl byste toho schopen, pane předsedo Topolánku, vy?"
12:09
12:10
Krátce vystupuje i poslanec ČSSD David Rath. Vrací se k výsledku víkendových krajských voleb. "Ti lidé vám udělali tohle. Vy byste to měl jako chlap, pane Topolánku, složit."
12:11
12:18

Lubomír Zaorálek z ČSSD hovoří o neúspěších vlády. "Vy jste vytvořili pana radara Klvaňu. Dali jste mu pár milionů. (...) Když se to nepodařilo, tak jste pana Klvaňu odvolali," pronáší Zaorálek svou typickou dikcí. Zmiňuje také to, že v zahraničním tisku se údajně běžně píše, že by bylo nejlepší, kdyby Evropské unii dále předsedala Francie. "Jako, můžu vám klidně citovat i El País. (...) Víte, vy se smějete, ale to mi přijde typické," kárá vládní poslance Zaorálek.

12:21
12:23
Zaorálka vystřídal komunistický šéf Vojtěch Filip. K vládě pronáší: "Vy znáte pouze machiavellistický způsob, jak se držet u moci."
12:24
12:36
Hovoří Jiří Dolejš z KSČM. Vláda se podle něho snaží vytvořit v Česku "daňový ráj", což neblaze dopadlo na střední a nižší vrstvy. Proto je nutná změna. Šéf Strany zelených Martin Bursík v průběhu tohoto projevu svačí, povídá si s poslankyní Kateřinou Jacques a reaguje pobaveně.
12:41
12:58

Dlouhý projev přednáší předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Vláda by podle něho měla lépe diskutovat s lidmi o svých prioritách. Čunek své kolegy kritizuje, ale zároveň říká, že by měli být podpořeni. Martin Bursík při Čunkově dlouhém vystoupení zívá.

13:11
13:11
Čunek vystupuje ještě jednou a tentokráte ve frivolnější poloze. Rozebírá, jestli z úhlu pohledu křesťanského demokrata je role ženy ve společnosti "kostel, postel, kuchyně" nebo "postel, kostel, kuchyně". 
13:14
13:12
Jednání sněmovny je přerušeno do 14:30. Poslanci mají pauzu na oběd.
14:35
14:33
Schůze sněmovny po obědě pokračuje, poslanci pomalu zasedají do lavic. Začíná diskuse, do které je zatím přihlášeno jedenáct poslanců.
14:36
14:55
Za své činy se chválí ministr vnitra Ivan Langer. "Náborová kampaň se daří," říká ministr. Nikdy v historii předtím podle Langera nebyl takový růst platů či počtu policistů.
14:57
14:57

Jeroným Tejc z ČSSD podrobuje Langerova slova tvrdé kritice. Reforma policie podle Tejce naopak vedla k velkému odchodu policistů. "Za čtyři roky předchozích vlád bylo nakoupeno stejné množství vozidel jako za vlády vaší, jen o tom více bombasticky mluvíte," vyčetl také Langerovi Tejc.

15:01
15:00

Ještě kritičtější je vůči Langerovi David Rath. "Kdyby se stal šéfem policie mafie, tak by možná nemluvil jinak. (...) Vaše ministerstvo se změnilo na realitní kancelář, která s úspěchem prodává za pochybných okolností státní majetek," hřímá Rath. A Langera vyzývá k demisi. "Pane ministře, vy byste se neměl chlubit, vy byste měl rezignovat."

15:20
15:18
Plamenný projev přednáší poslanec KSČM Miroslav Grebeníček. "Většina si myslela, že tu nebude vláda nadlidé, ale vláda lidi pro lidi," říká. Jindy zase označuje prezidenta Václava Klause za "studenoválečného penzistu".
15:22
15:29
Stínový ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka kritizuje to, jak vláda ve středu prosadila návrh rozpočtu na příští rok. Podle Sobotky šlo o porušení zákona. "Vaše vláda vládne jen díky používání metod, které jsou velmi často na hraně či za hranou politické kultury," prohlásil Sobotka.
15:32
15:31

"Současný premiér založil svou vládu na hlasech přeběhlíků Melčáka a Pohanky, na válcování opozice," říká Sobotka.

15:33
15:32
"Po této vládě nezůstane nic, všechny chybné kroky zrušíme. Kvůli této vládě země ztratila dva roky," pokračuje v tvrdé kritice Sobotka.
15:35
15:44
Pobavení v sále vyvolal stínový ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Zdeněk Škromach, když označil ministra Petra Nečase za "moravského Slováka", tedy rodáka ze stejného kraje jako je on sám. "Proto si tak rozumíme," odpověděl mu s úsměvem Nečas. Pak už však Škromach začal tepat Nečase za jeho práci. Například důchodcům prý slíbil 1000 Kč navíc, přidal ale jen 499 Kč. "A důchodci se ptají, kde je ten zbytek," říkal Škromach.
15:59
16:12

Sněmovní doyen Zdeněk Jičínský (ČSSD) v tradičně obsáhlém vystoupení vzpomíná na své působení ve Federálním shromáždění. "Tehdy byla doba, kdy jsme měli ideály. Dneska nemáme ideály, dneska chceme peníze, pozice, moc," říká. Obecně moralizuje nad českou politickou scénou, dodává však i konkrétní příklad: Úterní podpora prezidenta Václava Klause senátorům ODS.

Podívejte se - VIDEO: Klaus, Bém a Bendl na jedné lodi. Prezident přišel na mítink ODS

16:21
16:18
Vystupuje zelená rebelka Olga Zubová. Říká, že se nehodlá "angažovat v opoziční aktivitě, důležité je pro mě to, jak sama vláda naloží se signálem, který odstala ve volbách. Proto aktivně nepodpořím opozici v hlasování o nedůvěře."
16:23
16:23
Po Zubové vystupuje i druhá rebelka z řad zelených Věra Jakubková. Kritizuje své kolegy za to, že jsou "málo zelení". Vládu nepotopí, ale ani ji aktivně nepodpoří - hlasování se podle svých slov zdrží.
16:28
16:34
Tradičně emotivně vystoupil poslanec ČSSD David Rath. "Včera měl zase křeč v prostředníku a mával s ním ve foyeru sněmovny. Zdá se, že Mirek Topolánek se otřepal," hodnotil Rath chování Mirka Topolánka po krajských volbách. "Vaše politika úplně nesmyslně zhoršila životní úroveň obyvatel České republiky. A to v době, kdy ekonomická krize do Česka ještě nepřišla," kritizuje Rath vládu.
16:40
16:40
David Rath pokračuje v emotivním a osobně laděném proslovu: "Prosím pana premiéra, abyste za mnou přestal vyluzovat zvuky. Nejste oslík, abyste hýkal. Můžu kdyžtak sehnat někoho, kdo vám to rozmluví." Podle Ratha se Topolánek a jeho politický styl může stát ostudou nejen Česka, ale i celé Evropské unie. Poslanec tak naráží na zprávy některých zahraničních médií, podle nichž by bylo lépe, kdyby Evropské unii předsedala příští rok namísto Česka dále Francie. Rath také říká, že "nikdy nechtěl žít v zemi, kde člověk nemůže jít k lékaři, když nemá plnou peněženku." Mirka Topolánka vyzývá, aby odstoupil.
16:46
16:46
"Osobně jsem rád, že už nikdy nebudu žít v zemi, kde se lékařům jako doktor Rath říkalo "doktor Bonaparte! - buď dáš bony, nebo chystej parte," reaguje na Rathův projev ministr financí Miroslav Kalousek.
16:49
16:48
Mirek Topolánek Davidu Rathovi verbálně vrací výzvu k odstoupení. "Kdyby měl po každých prohraných volbách odstupovat Jiří Paroubek, tak by ještě čtyři funkce dlužil."
17:01
17:01
Martin Bursík kritizuje emotivní tón debaty a argumenty opozice, že si většina občanů přeje, aby Topolánkova vláda skončila. "Vážím si každého občana, ale mám tu zkušenost, že i davy se mohou mýlit. Máme zavést trest smrti, protože si to většina společnosti přeje? Máme zrušit daně? Ne, vláda by měla vidět dále," argumentuje Bursík.
17:11
17:11
Poslední dva přihlášení do diskuse jsou Václav Exner a Michal Hašek. Pavel Kováčik z KSČM před chvílí poznamenal: "Už toho bylo řečeno tolik, že je načase otevřít tu chvíli a začít hlasovat."
17:19
17:19
"Vy už jste to České republice a jejím občanům, Mirku Topolánku, Jiří Čunku a Martinu Bursíkovi, osladili dost," uzavírá Michal Hašek (ČSSD). Po dlouhých hodinách přichází očekávaný bod: Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.
17:21
17:23
Hlasování začalo: Olga Zubová se hlasování zdržela.
17:24
17:26
Také Věra Jakubková se hlasování zdržela.
17:27
17:28
Jan Klas (ODS), o jehož postoji se spekulovalo, hlasoval proti návrhu na vyslovení nedůvěry.
17:29
17:30
Vládu podržel i Miloš Melčák, hlasoval proti návrhu.
17:30
17:32
Hlasování se zdržel Michal Pohanka.
17:32
17:32
Hlasování se zdržel poslanec z tábora příznivců Vlastimila Tlustého Juraj Raninec.
17:33
Nepřítomen je stejně jako v úterý Evžen Snítilý.
17:33
Také další "Tlustého muž" Jan Schwippel se hlasování zdržel.
17:34
Zdržel se i Vlastimil Tlustý. Poslanci, o jejichž hlasování se v médiích spekulovalo, se tedy vesměs zdrželi.
17:36
17:36

Proti návrhu hlasoval Petr Wolf, bývalý poslanec ČSSD, nyní nezařazený. Právě Wolfův hlas údajně také dopoledne zajistil to, že vláda prosadila v prvním čtení návrh rozpočtu na rok 2009.

17:40
17:37
Vláda Mirka Topolánka ustála ve sněmovně i čtvrtý pokus o sesazení. ČSSD a KSČM potřebných 101 hlasů nesehnaly.
17:47
17:46
Pro vládu hlasovalo 97 poslanců, pro její odvolání bylo 96. Opozici tak chybělo pět hlasů. Pro vládu Mirka Topolánka nicméně hlasovalo nejméně poslanců z posledních čtyř opozičních pokusů.
17:49
17:48
Mirek Topolánek diplomaticky vystoupil s tím, že výsledek hlasování pro něho bude podnětem k sebereflexi.
17:50
17:50
Podle Davida Ratha, který reaguje na výsledek hlasování, vláda Mirka Topolánka důvěru nemá. Nehlasovalo totiž pro ní 101 poslanců. Rath Topolánka vyzývá, aby sám požádal o důvěru.
17:52
17:55

On-line reportáž ze sněmovny končí. Vláda své pozice při středečním hlasování ustála.